Connect with us

Ekoloji

Deniz Yavuzyılmaz: Bu Düzenlemeyi Genel Kuruldan Geçirmek Cinayete Teşebbüstür

termik santral zonguldak deniz yavuzyılmaz

Termik santrallerin çevre mevzuatına uyumu için getirilen uzatma düzenlemesi, bu kez torba yasaya eklenerek meclis gündemine geldi. Daha önce 5 siyasi partinin onayı ile şubat 2019’da meclis gündeminden çıkartılan yasa tasarısının, torba yasa ile yeniden meclise gelmesi tepki çekiyor. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz düzenlemeye ilişkin cinayete teşebbüstür ifadelerini kullandı.

Yavuzyılmaz Meclis’te yaptığı basın açıklamasında Türkiye’deki 15 termik santralini ilgilendiren bu kanun teklifinin Çanakkale, Şırnak, Maraş, Karabük, Kütahya, Manisa, Sivas, Zonguldak, Ankara, Muğla, Bursa ve çevre illeri kapsadığını belirtti.

Geçen yıl şubat ayında geri çekilen bu maddenin bu kez 3 yıllık bir değişikliği içererek tekrar gündeme getirildiğini vurgulayan Yavuzyılmaz, Çatalağzı bölgesindeki ÇATES termik santrali çevresinde yaşanan çevre kirliliğinin fotoğraflarını basına gösterdi.

Deniz Yavuzyılmaz, 1,5 kilometrekarelik alanın içinde 7 termik santralin bulunduğuna dikkat çekerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2018 yılında hazırlanan Çatalağzı hava kirliliği analiz raporunu ve Çevre Mühendisleri Odasının 2018 yılına ait raporunu iddialarına kanıt olarak gösterdi.

Cinayete Teşebbüstür

“Bunu, Genel Kuruldan geçirmek cinayete teşebbüstür” diyen Yavuzyılmaz, “Çevre yatırımlarını yapması gereken, 6 yıldır yapmayan, bunun karşılığında hiçbir cezai müeyyide uygulanmayan, lüks ve şatafatlı hayat yaşayan bu termik santral sahiplerinin çıkarları kollanarak, ‘enerji ihtiyacımız var’ yalanıyla birlikte, bu kirliliği ve bu cinayetleri işlemeye teşebbüs etmek, bu vatandaşa hizmet etmek demek midir?” sorusunu yöneltti.

Yavuzyılmaz, bu doğa katliamının durdurulması ve en kısa sürede de bu kanun teklifinin çekilerek, bu konuyu denetlemekle yükümlü olan devlet kurumu yetkilileri hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

Özel: Grup Başkanvekillerinin İmzalarından Güçlü Olacaklar Ki 2,5 Yıllık Uzatma Almışlar

Toplam 13 termik santrale 4’üncü kez havayı kirletme izni verilmek istendiğine dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bu kudretli şirketler, sarayda kimleri ikna ettilerse, milletvekillerinden güçlü, grup başkanvekillerinin imzalarından güçlü olacaklar ki 2.5 yıllık uzatma almışlar” ifadelerini kullandı. AKP iktidarının halk sağlığından değil, 13 santrali işleten şirketlerden yana taraf olduğunu ifade eden Özel, “Meclisin namusunu korumak için tüm siyasi partilere, bu düzenlemenin torba yasadan çıkarılması çağrımızı yineliyoruz” dedi.

GreenPeace: 6 Yıldır Hiçbir Şey Yapılmadı

Söz konusu santrallerin yarattığı hava kirliliğinden şikayetçi olan halk, Yeşil Barış (Greenpeace) Derneği ile birlikte santrallerin kapatılması için başvuruda bulunmuştu. Başvuru ile 15 santralin 2019 yılı sonuna kadar gerekli çevre yatırımlarını yapmadığı gerekçesiyle kapatılması istendi.

2013 yılında özelleştirilen kömürlü termik santrallere, çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan zehirli gazları altı yıl boyunca doğrudan havaya saldı.

2,5 Yıl Daha Zehir Soluyacaklar

Getirilen düzenleme meclisten geçerse, Afşin Elbistan, Seyitömer, Tunçbilek, Orhaneli, Çayırhan, Kangal, Soma, Kemerköy, Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santrallarına çevre mevzuatına uyum için tanınan süre 2.5 yıl daha ertelenecek.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

17 Can Sahipsiz Değil: Batıkent Katliamı Sanıklarına 10’ar Yıl Hapis

batıkent katliamı

Batıkent’te 17 köpeği zehirleyerek katleden sanıkların davasında karar açıklandı. Saat 14.00’te, Ankara Sıhhiye Adliyesi 5. Ağır Ceza’da başlayan Batıkent katliamı davasında her 3 sanığın da TCK 151/2 ‘den 2’şer yıl ve TCK 181/4’ten 8’er yıl hapsine ve her 3 sanığın da 15 bin TL para cezası ödemesine karar verildi.

Köpeklerin üzerine kayıtlı olduğu, müşteki Buket Özgünlü ve çok sayıda kurum ve kuruluş davaya katılım gösteriyor. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Adana Barosu, Ekoloji Kolektifi Derneği ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nin davaya katılma taleplerini kabul etmişti.

Dava Emsal Niteliği Taşıyor

Sanıklara verilen hapis cezası hayvana şiddet kapsamında verilen ilk adli karar olma özelliğini taşıyor.

ilk kez bir yerel yönetim, Ankara Büyükşehir Belediyesi, yaşanan hayvan katliamı ile ilgili şikayette bulunmuştu. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘hayvanlara zarar verecek şekilde çevreyi kasten kirletme’ maddesi ilk kez hukuki dayanak alınarak sanıkların 5 yıl hapis istemi ile yargılanması sağlandı.

Batıkent Katliamı – Ne Olmuştu?

9 Nisan 2019 tarihinde Ankara Batıkent’te bir aracın içinden köpeklerin yemesi için zehirli et bırakılmış ve 17 can yaşamını yitirmişti. Köpeklerden 6 tanesi ise son anda hayvanseverler tarafından kurtarılmıştı. Köpeklerin öldürülmesi kamuoyunda büyük tepki yaratmış ve hayvana şiddetin suç sayılması için yurt çapında kampanya düzenlenmişti.

Köpeklerin zehirlenmesiyle ilgili Ankara Barosu ve Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçerek, sanıklar Musa Devran, Aydın Gölge ve Levent Özcan hakkında “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından en az 5 yıl 4’er ay hapis istemiyle dava açmıştı.

Sosyal medyada Batıkent katliamı sanıklarının ceza alması için birçok paylaşım yapılıyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et