Connect with us

Ekoloji

‘Madde 50’ Meclis’ten Geçti: Sadece 36 Milletvekili ‘Ret’ Oyu Kullandı

madde 50 termik santral

Termik santrallerin çevre mevzuatına uyumu için getirilen, kamuoyunda Madde 50 olarak bilinen uzatma düzenlemesi, AK Parti ve MHP oylarıyla mecliste kabul edildi. Tasarıya sadece 36 milletvekili ret oyu kullandı. Düzenleme daha önce 5 siyasi partinin onayı ile şubat 2019’da meclis gündeminden çıkartılmıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki (CHP) 139 milletvekilinden 114’ü, Halkların Demokratik Partisi’ndeki (HDP) 62 milletvekilinden 58’i, İyi Parti’deki 39 milletvekilinden 32’si ve son olarak Saadet Partisi’nin iki milletvekili oylama sırasında mecliste yer almadı.

Tasarıya Ret Veren Milletvekilleri

CHP: Abdurrahman Tutdere, Bülent Kuşoğlu, Servet Ünsal, Cavit Arı, Ensar Aytekin, Yaşar Tüzün, Özgür Ceylan, Gülizar Biçer Karaca, İrfan Kaplan, Necati Tığlı, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Özgür Karabat, Sibel Özdemir, Mahmut Tanal, Tahsin Tarhan, Ali Fazıl Kasap, Ali Öztunç, Ömer Fethi Gürer, Engin Özkoç, Ulaş Karasu, Kadim Durmaz, Ahmet Kaya, Deniz Yavuzyılmaz, Baha Ünlü

İYİ Parti: Lütfü Türkkan, Dursun Ataş, Ümit Beyaz, Behiç Çelik, Orhan Çakırlar, Halil İbrahim Oral, İsmail Koncuk

HDP: Necdet İpekyüz, Hüseyin Kaçmaz, Saruhan Oluç, Murat Çepni

madde 50

2,5 Yıl Daha Zehir Soluyacaklar

Madde 50 düzenlemesi ile Afşin Elbistan, Seyitömer, Tunçbilek, Orhaneli, Çayırhan, Kangal, Soma, Kemerköy, Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santrallarına çevre mevzuatına uyum için tanınan süre en az 2.5 yıl daha ertelenmiş oldu. Böylece bölge halkı sağlığı tehdit eden kirli havayı en az 2,5 yıl daha soluyacak.

GreenPeace: 6 Yıldır Hiçbir Şey Yapılmadı

Söz konusu santrallerin yarattığı hava kirliliğinden şikayetçi olan halk, Yeşil Barış (Greenpeace) Derneği ile birlikte santrallerin kapatılması için başvuruda bulunmuştu. Başvuru ile 15 santralin 2019 yılı sonuna kadar gerekli çevre yatırımlarını yapmadığı gerekçesiyle kapatılması istendi.

2013 yılında özelleştirilen kömürlü termik santrallere, çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan zehirli gazları altı yıl boyunca doğrudan havaya saldı.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

17 Can Sahipsiz Değil: Batıkent Katliamı Sanıklarına 10’ar Yıl Hapis

batıkent katliamı

Batıkent’te 17 köpeği zehirleyerek katleden sanıkların davasında karar açıklandı. Saat 14.00’te, Ankara Sıhhiye Adliyesi 5. Ağır Ceza’da başlayan Batıkent katliamı davasında her 3 sanığın da TCK 151/2 ‘den 2’şer yıl ve TCK 181/4’ten 8’er yıl hapsine ve her 3 sanığın da 15 bin TL para cezası ödemesine karar verildi.

Köpeklerin üzerine kayıtlı olduğu, müşteki Buket Özgünlü ve çok sayıda kurum ve kuruluş davaya katılım gösteriyor. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Adana Barosu, Ekoloji Kolektifi Derneği ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nin davaya katılma taleplerini kabul etmişti.

Dava Emsal Niteliği Taşıyor

Sanıklara verilen hapis cezası hayvana şiddet kapsamında verilen ilk adli karar olma özelliğini taşıyor.

ilk kez bir yerel yönetim, Ankara Büyükşehir Belediyesi, yaşanan hayvan katliamı ile ilgili şikayette bulunmuştu. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘hayvanlara zarar verecek şekilde çevreyi kasten kirletme’ maddesi ilk kez hukuki dayanak alınarak sanıkların 5 yıl hapis istemi ile yargılanması sağlandı.

Batıkent Katliamı – Ne Olmuştu?

9 Nisan 2019 tarihinde Ankara Batıkent’te bir aracın içinden köpeklerin yemesi için zehirli et bırakılmış ve 17 can yaşamını yitirmişti. Köpeklerden 6 tanesi ise son anda hayvanseverler tarafından kurtarılmıştı. Köpeklerin öldürülmesi kamuoyunda büyük tepki yaratmış ve hayvana şiddetin suç sayılması için yurt çapında kampanya düzenlenmişti.

Köpeklerin zehirlenmesiyle ilgili Ankara Barosu ve Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçerek, sanıklar Musa Devran, Aydın Gölge ve Levent Özcan hakkında “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından en az 5 yıl 4’er ay hapis istemiyle dava açmıştı.

Sosyal medyada Batıkent katliamı sanıklarının ceza alması için birçok paylaşım yapılıyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et