Connect with us

Ekoloji

Bilkent Üniversitesi Kampüsünde Hayvanlara ‘Kafes’ Zulmü

Bilkent Üniversitesi Hayvan Dostları Kulübü

Bilkent Üniversitesi Hayvan Dostları Kulübü, üniversite kampüsü içerisindeki hayvanların kafesle yakalanmasına karşı kampanya başlattı. Öğrenciler bu uygulamanın bir an önce sona erdirilmesini isteyerek, düzenledikleri imza kampanyasına destek istedi.

Öğrenciler, hayvanların kafeslerle yakalanmayacaklarına dair üniversite yönetiminin geçmişte söz verdiğini fakat bu sözün tutulmadığını belirtti.

Bilkent Üniversitesi Hayvan Dostları Kulübü’nün Twitter hesabından şu açıklama yapıldı:

“Hayvan sever bir takipcimiz tatafından 2 gün önce aldığımız habere göre Bilkent’in kafesleri yeniden ortaya çıkmış… Bilkent Üniversitesi Hayvan Dostları Kulübü olarak senelerdir mücadelesini verdiğimiz konulardan birisi olan bu kafes tuzaklar hakkında defalarca kafesleri koymayacakları konusunda okuldan söz almamıza rağmen 2014’ten bu yana hala kafeslerle hayvan yakalama çalışması yapılmaktadır. Ancak bu kafeslere sıkışmış bir şekilde bulduğumuz dostlarımızdan günlerce aç susuz kalarak bitap düşenler de oldu. Görselde gördüğünüz kedimiz ise sakin masum bebeklerimizden biri. Kendisi kafese yakalandığı gibi fark edilen ve erkenden kurtarılan şanslı dostlarımızdan. Bu kafesler üniversitemizin ne adına ne de itibarına yakışır. Bilkent Üniversitesi’nin kampüs içinde yaşam mücadelesi veren hayvanlarına karşı olan bu tutumunu ve verdiği sözleri tutmama alışkanlığını, bu saygıdeğer üniversitenin öğrencileri olarak üzülerek kınıyoruz. Okulumuzun artık hayvanların yaşam haklarını gözeten bir kampüs haline gelmesini ve kafeslerini kulübelere çevirecek kadar bizlerle beraber yaşayan farklı yaşam formlarına da sahip çıkmasını temenni ve talep ediyoruz.” 

Öğrenciler, change.org’ta #bilkentkafeslerikaldır başlığı ile kampanya başlattı.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Faytona Son, Atlara Özgürlük: 16 Eylül'de Kitlesel Büyükada Eylemi
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Konyaaltı Belediyesi’nden Bakımevindeki Köpek Ölümlerine İlişkin Açıklama

şebnem ebinc konyaaltı belediyesi

Antalya’nın Konyaaltı Belediyesi bünyesindeki hayvan bakımevinde köpeklerin öldürülmesi üzerine, bir grup hayvansever belediye önünde eylem düzenledi. Eylem sonrası bir açıklama yayınlayan Konyaaltı Belediyesi, “Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk bulgularda ölümlerin sabotaj neticesinde gerçekleştiği şüphesi üzerinde duruluyor” ifadelerini kullandı.

Antalya Hayvan Hakları Derneği (AHH) Başkanı Şebnem Ebinç gazetecilere yaptığı açıklamada, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinde hayvanlara şiddet uygulandığını öne sürdü. Geçen yıl bir köpeğin boynu kırılarak öldürüldüğünü, bu sebeple merkezde görevli M.K’nin görevden uzaklaştırıldığını anlatan Ebinç, söz konusu kişinin mahkeme kararıyla görevine döndüğünü belirtti.

Merkezde M.K’nin göreve başlamasıyla hayvan ölümlerinin yeniden başladığını iddia eden Ebinç, “Veteriner olmadan evinin önünde uyuşturucu iğneyle vurulan sahipli köpek, fazla doz nedeniyle öldü. Sokak hayvanları veteriner olmadan hayvan kurtarma aracıyla toplanıyor. Hayvanlara eziyet devam ediyor. Bu kişi, devlete ve halka ait bu bakımevini, belediye başkanının denetim ve takip yapmaması neticesinde kendi malı gibi görerek istediği gibi at koşturmaktadır.” diye konuştu.  Söz konusu görevlinin işine son verilmesini isteyen Ebinç, kimsenin hayvanlara zarar vermemesi gerektiğini vurguladı.

Ebinç, bu kişi görevden alınıncaya kadar protestoya devam edeceklerini belirterek, “Belediye Başkanı Semih Esen’den son 3 yılda sahiplenilen, kısırlaştırılan, ölen hayvanların listesini istiyoruz. Eğer Esen bizleri kulak arkası etmeye devam ederse iki ayda bir burada toplanmaya ve merkezin babalarının çiftliği olmadığını tüm Türkiye’ye duyurmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konyaaltı Belediyesi: Koruyamamanın Mahcubiyetiyle Kamuoyundan Özür Dileriz

Belediyeden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinde bugün meydana gelen hayvan ölümlerinin, hayvanseverleri ve kamuoyunu derinden yaraladığı belirtildi.

Adli merciler tarafından sürdürülen soruşturmanın şeffaflık ve ciddiyetle yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk bulgularda ölümlerin bir sabotaj neticesinde gerçekleştiği şüphesi üzerinde duruluyor. Bu üzücü olayda ihmali ve kastı bulunan tüm şahıs ve yetkililer hakkında gereken adli ve idari işlemlerin de yapılacağının bilinmesini isteriz. Her ne olursa olsun, dünyayı paylaştığımız can dostlarımızı gerektiği gibi koruyamamanın mahcubiyetiyle kamuoyundan özür dileriz.

Haber Fotoğraf: AA / Kağan Burak Özkaya

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Arjantinli Ünlü Şef: 30 Yıl İçerisinde Herkes Vegan Olacak

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et