Connect with us

Ekoloji

Yaşam Hakkı Kutsaldır: Yonca Evcimik’ten Tepki Çeken Çocuk Kitabı

yonca evcimik var olmak haktır

Yonca Evcimik tarafından çocuklar için hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak okutulacağı iddia edilen “Var Olmak Haktır” kitabı, hayvanların nasıl öldürüleceğine ya da sömürüleceğine dair ifadeler içermesi sebebiyle hayvan özgürlüğü savunucularının tepkisini çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak okutulacağı iddia edilen kitapta, “Hiçbir hayvana, kötü, acımasız ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın hayatına son verilmesi gerekiyorsa; bu bir anda, korkutmadan ve acı çektirmeden yapılmalıdır”, “Çalıştırılan tüm hayvanların çalışma süreleri sınırlandırılmalıdır. Bu hayvanlar aşırı çalıştırılmamalı; yeterli beslenme ve dinlenme hakkına sahip olmalıdır”, “Besin amaçlı yetiştirilen her hayvan bakılmalı, barındırılmalı ve taşınmalıdır; yaşamlarına son verilirken de korkutmadan ve acı vermeden yapılmalıdır” ifadeleri yer alıyor.

Tepkiler sonrası ne Yonca Evcimik’ten ne de kitabın yayınevi Masalperest’ten herhangi bir açıklama şu ana kadar yapılmadı.

Yayınevi Masalperest’in sosyal medya hesabından kitabı eleştirenleri engellediği belirtiliyor.

yonca evcimik var olmak haktır

Kalkandelen’den Tepki: Bir Çocuğa Hayvanın Yaşamına Son Vermenin Nasıl Olacağı Konusunda Yol Gösterilemez

Gazeteci / Vegan Aktivist Zülal Kalkandelen sosyal medya hesabı üzerinden, “Yonca Evcimik’in Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi üzerine hazırladığı ‘Var Olmak Haktır’ adlı çocuk kitabında çocuklara hayvanları ‘acısız ve korkutmadan öldürme’ konusunda telkinde bulunuluyor! Adıyla tezat kitap çocuklara uygun değil! Hayvan hakları savunucusu rolüne bürünenlerin hayvan öldürmeyi normalleştirmesi, hiçbir şekilde kabul edilemez. Bir çocuğa hayvanın yaşamına son vermenin nasıl olacağı konusunda yol gösterilemez. Yaşam hakkına saygı duymayan hayvan hakkı savunucusu olmaz. Dürüst olun!” açıklaması ile kitaba tepki gösterdi.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  İşgücü İstatistikleri Açıklandı: Temmuz Ayında İşsiz Sayısı 1 Milyon Arttı

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Konyaaltı Belediyesi’nden Bakımevindeki Köpek Ölümlerine İlişkin Açıklama

şebnem ebinc konyaaltı belediyesi

Antalya’nın Konyaaltı Belediyesi bünyesindeki hayvan bakımevinde köpeklerin öldürülmesi üzerine, bir grup hayvansever belediye önünde eylem düzenledi. Eylem sonrası bir açıklama yayınlayan Konyaaltı Belediyesi, “Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk bulgularda ölümlerin sabotaj neticesinde gerçekleştiği şüphesi üzerinde duruluyor” ifadelerini kullandı.

Antalya Hayvan Hakları Derneği (AHH) Başkanı Şebnem Ebinç gazetecilere yaptığı açıklamada, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinde hayvanlara şiddet uygulandığını öne sürdü. Geçen yıl bir köpeğin boynu kırılarak öldürüldüğünü, bu sebeple merkezde görevli M.K’nin görevden uzaklaştırıldığını anlatan Ebinç, söz konusu kişinin mahkeme kararıyla görevine döndüğünü belirtti.

Merkezde M.K’nin göreve başlamasıyla hayvan ölümlerinin yeniden başladığını iddia eden Ebinç, “Veteriner olmadan evinin önünde uyuşturucu iğneyle vurulan sahipli köpek, fazla doz nedeniyle öldü. Sokak hayvanları veteriner olmadan hayvan kurtarma aracıyla toplanıyor. Hayvanlara eziyet devam ediyor. Bu kişi, devlete ve halka ait bu bakımevini, belediye başkanının denetim ve takip yapmaması neticesinde kendi malı gibi görerek istediği gibi at koşturmaktadır.” diye konuştu.  Söz konusu görevlinin işine son verilmesini isteyen Ebinç, kimsenin hayvanlara zarar vermemesi gerektiğini vurguladı.

Ebinç, bu kişi görevden alınıncaya kadar protestoya devam edeceklerini belirterek, “Belediye Başkanı Semih Esen’den son 3 yılda sahiplenilen, kısırlaştırılan, ölen hayvanların listesini istiyoruz. Eğer Esen bizleri kulak arkası etmeye devam ederse iki ayda bir burada toplanmaya ve merkezin babalarının çiftliği olmadığını tüm Türkiye’ye duyurmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konyaaltı Belediyesi: Koruyamamanın Mahcubiyetiyle Kamuoyundan Özür Dileriz

Belediyeden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinde bugün meydana gelen hayvan ölümlerinin, hayvanseverleri ve kamuoyunu derinden yaraladığı belirtildi.

Adli merciler tarafından sürdürülen soruşturmanın şeffaflık ve ciddiyetle yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk bulgularda ölümlerin bir sabotaj neticesinde gerçekleştiği şüphesi üzerinde duruluyor. Bu üzücü olayda ihmali ve kastı bulunan tüm şahıs ve yetkililer hakkında gereken adli ve idari işlemlerin de yapılacağının bilinmesini isteriz. Her ne olursa olsun, dünyayı paylaştığımız can dostlarımızı gerektiği gibi koruyamamanın mahcubiyetiyle kamuoyundan özür dileriz.

Haber Fotoğraf: AA / Kağan Burak Özkaya

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  İşgücü İstatistikleri Açıklandı: Temmuz Ayında İşsiz Sayısı 1 Milyon Arttı

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et