Connect with us

Ekoloji

Yaşam Hakkı Kutsaldır: Yonca Evcimik’ten Tepki Çeken Çocuk Kitabı

yonca evcimik var olmak haktır

Yonca Evcimik tarafından çocuklar için hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak okutulacağı iddia edilen “Var Olmak Haktır” kitabı, hayvanların nasıl öldürüleceğine ya da sömürüleceğine dair ifadeler içermesi sebebiyle hayvan özgürlüğü savunucularının tepkisini çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak okutulacağı iddia edilen kitapta, “Hiçbir hayvana, kötü, acımasız ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın hayatına son verilmesi gerekiyorsa; bu bir anda, korkutmadan ve acı çektirmeden yapılmalıdır”, “Çalıştırılan tüm hayvanların çalışma süreleri sınırlandırılmalıdır. Bu hayvanlar aşırı çalıştırılmamalı; yeterli beslenme ve dinlenme hakkına sahip olmalıdır”, “Besin amaçlı yetiştirilen her hayvan bakılmalı, barındırılmalı ve taşınmalıdır; yaşamlarına son verilirken de korkutmadan ve acı vermeden yapılmalıdır” ifadeleri yer alıyor.

Tepkiler sonrası ne Yonca Evcimik’ten ne de kitabın yayınevi Masalperest’ten herhangi bir açıklama şu ana kadar yapılmadı.

Yayınevi Masalperest’in sosyal medya hesabından kitabı eleştirenleri engellediği belirtiliyor.

yonca evcimik var olmak haktır

Kalkandelen’den Tepki: Bir Çocuğa Hayvanın Yaşamına Son Vermenin Nasıl Olacağı Konusunda Yol Gösterilemez

Gazeteci / Vegan Aktivist Zülal Kalkandelen sosyal medya hesabı üzerinden, “Yonca Evcimik’in Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi üzerine hazırladığı ‘Var Olmak Haktır’ adlı çocuk kitabında çocuklara hayvanları ‘acısız ve korkutmadan öldürme’ konusunda telkinde bulunuluyor! Adıyla tezat kitap çocuklara uygun değil! Hayvan hakları savunucusu rolüne bürünenlerin hayvan öldürmeyi normalleştirmesi, hiçbir şekilde kabul edilemez. Bir çocuğa hayvanın yaşamına son vermenin nasıl olacağı konusunda yol gösterilemez. Yaşam hakkına saygı duymayan hayvan hakkı savunucusu olmaz. Dürüst olun!” açıklaması ile kitaba tepki gösterdi.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Yaşam Nöbeti 33.Gününde: Yaşam Hakkı Savunucuları İBB Önünde

yaşam nöbeti ibb önünde eylem

Yaşam Nöbeti 33. gününde, yaşam hakkı savunucuları İBB önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 1380 at sağlıkla ve sömürüden uzak bir yaşam garantisi alana dek çadırlarından ayrılmayacağını belirten aktivistler, tüm taleplerini yeniden dile getirdi.

Mücadelelerinde kararlılık vurgusu yapan aktivistler, atların durumunun net bir şekilde belli olacağı güne kadar yaşam nöbetine devam edileceğini vurguladı.

Basın açıklamasını Burak Özgüner Yaşam Nöbeti’nden Işıl Su Gürgöze okudu.

yaşam nöbeti ibb önünde eylem

Fotoğraflar, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi‘nin sosyal medya hesabından alınmıştır.

Atlı Faytonların Tamamen Kaldırılacağı Açıklanmıştı

Cumhuriyet Halk Partisi Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca TBMM’de yaptığı konuşmada, Adalar’daki atlı faytonların tamamen kaldırılacağını açıklamıştı.

Karaca, “İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptığımız görüşmede, İstanbul Valiliği ve İBB Başkanımız ortaklaşa olarak Adalar’daki atlı faytonların tamamen kaldırılması ve faytona sürülen atların İBB tarafından satın alınması için görüş birliğine varmıştır. İBB tarafından alınacak atların da Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bir alanda rehabilite edilmesi ve atların kalan yaşamlarına orada devam etmeleri için gerekli çalışmaların Mart sonu tamamlanacağı ifade edildi. Hatta bugün istanbul plan bütçe komisyonunda görüşmeler bugün itibariyle yapılıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşam Nöbeti Nedir?

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucuları, Adalar’daki at katliamlarına tepki göstermek için İBB önünde 50. Yıl Parkı’nda Yaşam Nöbeti başlatmıştı. Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi verdiği sözü yerine getirmesini isteyen aktivistler, atlı faytonların tamamen ve bir an önce kaldırılmasını talep ediyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et