Connect with us

Politika

CHP’de Büyük Kurultay’ın Tarihi Belli Oldu

chp kurultay seyit torun

Kurulduğu tarihten itibaren 36 olağan, 18 olağanüstü olmak üzere toplamda 54 kez kurultay toplayan Cumhuriyet Halk Partisi, 37. olağan kurultayına hazırlanıyor. Bugün gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısında, büyük kurultayın 28-29 Mart tarihlerinde Ankara’da yapılacağı açıklandı.

Mahalle delegeliği seçimlerinin kasım ayında tamamlanmasıyla 14 Aralık 2019’da başlayan ilçe kongrelerinde bugüne kadar 973 ilçeden 823’ünün kongreleri tamamlandı. Geriye kalan ilçe kongreleri 27 Ocak 2020 tarihine kadar tamamlanmış olacak.

İl Kongreleri 3 Şubat’ta Başlıyor

İlçe kongrelerinin 27 Ocak’ta tamamlanmasıyla birlikte 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak olan il kongreleri 2 Mart 2020 tarihinde tamamlanacak. En son il kongresinin bitiminden sonra parti tüzüğüne göre en az 45 günlük sürenin geçmesi beklendikten sonra olağan kurultay gerçekleştirilecek.

Kurultay Tarihi Netleşiyor

Bugün saat 11.00’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde yapılacan Parti Meclisi toplantısında, 37. Olağan Kurultay’ın toplanacağı yer, gün ve saat görüşülerek karara bağlandı. Bugün gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısında, büyük kurultayın 28-29 Mart tarihlerinde Ankara’da yapılacağı açıklandı.

60 Kişilik Parti Meclisi Seçilecek

Nisan ayı ortalarında yapılması beklenen CHP’nin büyük kurultayında, genel başkanın yanı sıra partinin kurultaydan sonraki en önemli organı olan 60 kişilik Parti Meclisi de belirlenecek. CHP’de Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ise Genel Başkan tarafından 60 kişilik PM içerisinden atanıyor.

Genel Başkan Adaylığı İçin Yüzde 5 İmza Gerekiyor

CHP’de nisanda yapılması beklenen 37. Olağan Kurultay’da ise gözler genel başkan adaylıklarında olacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek aday olmasının beklendiği kurultayda, genel başkan adayı olmak için delege tam sayısının en az yüzde 5’inin imzası gerekiyor.

Parti Meclisine Aday Olabilmek İçin En Az 10 Kurultay Delegesinin İmzası Gerekiyor

CHP kurultaylarında yüzlerce başvurunun yapıldığı Parti Meclisi adaylığı için de en az 10 kurultay delegesinin ya da genel başkanın yazılı önerisi şartı aranıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 17 Ocak Cuma günü yapılacak Parti Meclisi toplantısında ayrıca “Parti İçi Eğitim Yönetmeliği” ile bazı bağışlanma talepleri de ele alınacak.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

İstanbullulara Müjde: Vapurlar 24 Saat Hizmet Vermeye Başlıyor

ibb şehir hatları sinem dedetaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Şehir Hatları’nın 42.5 milyon yolcunun ulaşımını sağladığını belirtti. Dedetaş, ALO 153’ten gelen tüm önerilerle tek tek ilgilendiklerini söyleyerek, yakın zamanda Boğaz Hatları’nın 24 saat toplu ulaşıma açılacağının müjdesini verdi.

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Şehir Hatları’nda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, hatlarının iyileştirilmesi ve denizciliğin toplu ulaşımda payının artması yönündeki hedefinin gerçekleştirmek üzere çalışmaları hızla sürdürdüklerini açıkladı.

Adalar ve Boğazlarda 24 Saat Ulaşım

Yönetime geldikten sonra Adalar’da Toplu Ulaşım Müdürlüğü tarafından bir çalıştay düzenlendiğini ve çalıştayın sonunda ring seferi olarak Adalar’a 24 saat hizmet verilmeye başlandığını da anlatan Dedetaş, Boğaz Hatları’nda da bu kapsamda çalışmalar başladığın müjdesini verdi. Dedetaş, meclisten karar beklediklerine işaret ederek, “Karardan sonra Boğaz tarafında da 24 saat çalışan bir sistem uygulayacağız.” dedi. Dedetaş, ALO 153’ten (Beyaz Masa) gelen önerilen her birini tek tek incelendiğini açıklarken de, “Aynı zamanda başvuruları, yazılı şekilde de alabiliyoruz. Şehir Hatları, 2019 yılında 42 milyon 500 bin yolcuya ulaşım imkânı sağladı. Bu sayı, genel anlamda geçen senelere baz alınarak iyi olsa da, biraz daha artması gerekiyor.” bilgilerini verdi.

Sinem Dedetaş: Elektrikli Tekne Projesi Çalışmaları Başladı

Dedetaş, denizde elektrikli araçları kullanıma sunmayı da düşündüklerini söylerken bu konuda, yurtdışındaki örneklerinden geride kalındığını kaydetti. Dedetaş, açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Biz de kağıt üstünde projelendirmesi ve projenin fizibilitesi çalışmalarına başladık. Elektrikli tekne konusu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da üzerinde durduğu konulardan biri. Bakanlığın yaptığı projelerde Şehir Hatları koordinasyonu üstlendi. Elektrikli tekneler, yakıt maliyeti olmadığı için ekonomimize ve çevreye olumlu yansıyacak.” şeklinde konuştu.

sinem dedetaş ibb şehir hatları

İBB Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü – Sinem Dedetaş

Sinem Dedetaş Kimdir?

1981, Eskişehir doğumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinden, Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Mühendisi unvanı ile mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini aynı fakültenin Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları ana bilim dalında tamamladı. Meslek hayatına, Delta Denizcilik firmasında yapısal analiz ve yapısal tasarım mühendisi olarak başlamış ardından RINA’ da (Registro İtaliano Navale) plan onay mühendisi olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Son olarak Matesis Denizcilik ve Mühendislik firmasında genel müdürlük görevini yürüten Sinem Dedetaş, bu görevi süresince, ulusal ve uluslararası denizcilik faaliyetleri ile ar-ge projelerinde araştırmacı, program koordinatörü ve yönetici olarak görev aldı. Gemi inşaatı ve işletmeciliğinde, enerji verimliliği, optimizasyon, farklı malzemelerin gemi yapısında kullanılması, yakın deniz taşımacılığı ve küçük tekneler temel çalışma konularıdır. 2014-2016 yılları arasında TMMOB Gemi Mühendisleri Odası yönetim kurulu başkanlığını yürütmüştür. Dedetaş, 6 Ağustos 2019 tarihinde İBB Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü olarak atandı.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et