Connect with us

Ekoloji

Yaşam Hakkı Savunucuları Avustralya Konsolosluğu Önünde Buluşuyor

avustralya konsolosluğu eylem yaşam hakkı savunucuları

Yaşam Hakkı Savunucuları, Yaşam Nöbeti’nin 30. gününde Avustralya Konsolosluğu önünde buluşuyor. Yaşamını yitiren canlar ve öldürülmesi planlanan develer için sesini yükseltecek olan aktivistler 17 Ocak Cuma (Yarın), saat 14.00’de Avustralya konsolosluğu önünde buluşuyor.

Neredeyse tamamı aylardır yanan Avustralya kıtasında yaşamını yitiren canlar, öldürülmesi planlanan develer ve varsa diğer canlılar için buluşuyoruz.
Yer: Harbiye, Asker Ocağı Cad. Süzer Plaza No:15, 34357 Şişli/Beşiktaş/İstanbul
Tarih: 17 Ocak
Saat: 14:00 pic.twitter.com/6OvXI7mqlX

— HAYDİ – Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi Ⓥ (@Haydi_17) January 15, 2020

Develerin Yaşam Hakkı Ellerinden Alınıyor

4 ay önce başlayan ve hala tam anlamıyla söndürülemeyen Avustralya yangınları devam ediyor. Yangınla mücadele devam ederken su kaynaklarına zarar verdiği iddia edilen yabani develer de yerel hükümet tarafından öldürülmeye başlandı. Şimdiye kadar 5 binin üzerinde devenin öldürüldüğü belirtiliyor.

Koalaların yaşam alanlarının önemli bir alanının ve koala nüfusunun yaklaşık üçte birinin tamamen yok olduğu, 500 milyondan fazla canlının yaşamını yitirdiği yangınlara duyarlı her insan desteğini sürdürürken, develerin ve bazı yabani atların yaşam haklarının elinden alınması büyük tepki çekiyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

17 Can Sahipsiz Değil: Batıkent Katliamı Sanıklarına 10’ar Yıl Hapis

batıkent katliamı

Batıkent’te 17 köpeği zehirleyerek katleden sanıkların davasında karar açıklandı. Saat 14.00’te, Ankara Sıhhiye Adliyesi 5. Ağır Ceza’da başlayan Batıkent katliamı davasında her 3 sanığın da TCK 151/2 ‘den 2’şer yıl ve TCK 181/4’ten 8’er yıl hapsine ve her 3 sanığın da 15 bin TL para cezası ödemesine karar verildi.

Köpeklerin üzerine kayıtlı olduğu, müşteki Buket Özgünlü ve çok sayıda kurum ve kuruluş davaya katılım gösteriyor. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Adana Barosu, Ekoloji Kolektifi Derneği ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nin davaya katılma taleplerini kabul etmişti.

Dava Emsal Niteliği Taşıyor

Sanıklara verilen hapis cezası hayvana şiddet kapsamında verilen ilk adli karar olma özelliğini taşıyor.

ilk kez bir yerel yönetim, Ankara Büyükşehir Belediyesi, yaşanan hayvan katliamı ile ilgili şikayette bulunmuştu. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘hayvanlara zarar verecek şekilde çevreyi kasten kirletme’ maddesi ilk kez hukuki dayanak alınarak sanıkların 5 yıl hapis istemi ile yargılanması sağlandı.

Batıkent Katliamı – Ne Olmuştu?

9 Nisan 2019 tarihinde Ankara Batıkent’te bir aracın içinden köpeklerin yemesi için zehirli et bırakılmış ve 17 can yaşamını yitirmişti. Köpeklerden 6 tanesi ise son anda hayvanseverler tarafından kurtarılmıştı. Köpeklerin öldürülmesi kamuoyunda büyük tepki yaratmış ve hayvana şiddetin suç sayılması için yurt çapında kampanya düzenlenmişti.

Köpeklerin zehirlenmesiyle ilgili Ankara Barosu ve Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçerek, sanıklar Musa Devran, Aydın Gölge ve Levent Özcan hakkında “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından en az 5 yıl 4’er ay hapis istemiyle dava açmıştı.

Sosyal medyada Batıkent katliamı sanıklarının ceza alması için birçok paylaşım yapılıyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et