Connect with us

Ekonomi

TÜİK Açıkladı: Kasım Ayı İşsizlik Oranı Yüzde 13.3’e Yükseldi

işsizlik oranı tüik büyüme rakamları kasım ayı işsizlik oranı

Türkiye İstatistik Kurumu – TÜİK Kasım ayı işsizlik verilerini paylaştı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 327 bin kişi artarak 4 milyon 308 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1 puanlık artış ile %13,3 seviyesinde gerçekleşti. Beklenti % 13.4’tü. Tarım dışı işsizlik oranı 1,1 puanlık artış ile %15,4 oldu.

İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 145 bin kişi azalarak 28 milyon 169 bin kişi, istihdam oranı ise 0,9 puanlık azalış ile yüzde 45,6 oldu.

Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 147 bin, inşaat sektöründe 253 bin kişi azalırken, sanayi sektöründe 102 bin, hizmet sektöründe ise 152 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,3’ü tarım, yüzde 20,4’ü sanayi, yüzde 5,6’sı inşaat, yüzde 56,6’sı ise hizmet sektöründe yer aldı.

Kasım 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puan artarak yüzde 3,8 olarak gerçekleşti.

Kasım Ayı İşsizlik Oranları – Genç Nüfusta İşsizlik Oranı Yüzde 24,5

Kasım ayı işsizlik oranlarında, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfustaki işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,9 puan artışla, yüzde 24,5, istihdam oranı ise 0,7 puan azalarak yüzde 32,6 oldu.

Aynı dönemde işgücüne katılma oranı 0,3 puanlık azalışla yüzde 43,2 seviyesinde gerçekleşti.

Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,9 puanlık artışla yüzde 25,2 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

EPDK’ya Büyük Tepki: ‘Vatandaş Can Derdinde, EPDK Fatura!’

epdk

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için 3 ay süreyle sayaç okuması yapılmayacağını açıkladı. Mevcut fatura borçlarının ise geçmiş kullanıma göre düzenleneceği belirtildi. Karara, aralarında milletvekillerinin de yer aldığı çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Akın: Vatandaş Can Derdinde, EPDK Fatura!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, EPDK kararına sert tepki gösterdi. Akın, “EPDK tarafından korunan ve tek kollanan 72 doğalgaz ve 21 de elektrik şirketi. Vatandaşı ve çalışanları korumanın tek yolu doğalgaz ve elektriğin ücretsiz verilmesidir. Böylelikle fatura kesmek gibi bir zahmete de katlanılmaz. Vatandaş can derdinde EPDK fatura!” ifadelerini kullandı.

Gürer: Üç Ay Süreyle Elektrik ve Doğalgaz Faturaları Alınmasın

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer karara “Her kesim daralırken özel elektrik ve doğalgaz şirketleri de virüs için fedakarlık yapsın. Üç ay süreyle elektrik ve doğalgaz faturaları vatandaştan alınmasın. Üç ay sonrası yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaz vergileri kaldırılsın” diyerek tepki gösterdi.

Sönmez: Doğacak Mağduriyetler Düşünüldü Mü?

Ekonomist Mustafa Sönmez de “Diyelim kafe, berber sahibiyim, diyelim anneme taşındım, 3 ay hiç doğal gaz, elektrik kullanmadım, sen nasıl eskiden kullandığım miktar üstünden fatura kesersin? Bu gibi durumlardan doğacak mağduriyetler düşünüldü mü?” ifadelerini kullandı.

Kabaş: Ocak’ta Ödediğim Doğalgaz Faturasını Umarım Haziran İçin Geçerli Saymazlar!

Gazeteci Sedef Kabaş da, “Ocak’ta ödediğim doğalgaz faturasını umarım Haziran için geçerli saymazlar!” temennisinde bulundu.

Oğan: Bu Karar Alenen Fırsatçılıktır

Sinan Oğan da karara tepki göstererek, “Esnaf dükkanını kapatmış, öğrenci memleketine gitmiş evde herhangi bir tüketimi yok, üretim durmuş, yeni abone olanlar var vs. 3 ay fatura bedeli almasanız ne olur? Bu karar alanen fırsatçılıktır!” şeklinde paylaşım yaptı.

İLGİLİ HABER – Ünlü Profesör Daron Acemoğlu Uyardı: Kriz Katlanarak Büyüyor

Okumaya devam et