Connect with us

Yerel

Mudanya’da Antik Kent Myrleia Üzerine Yapılan AVM Mühürlendi

Bursa Mudanya’da 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti üzerinde, Özdilek Holding tarafından yapılan AVM’de bulunan oyun ve eğlence merkezi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Mudanya Belediyesi tarafından mühürlendi. Mudanya Belediyesi antik kent üzerine AVM yapılmaması için yoğun bir mücadele veriyordu.

Mudanya Belediyesi; 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti üzerinde inşa edilip imar barışından yararlanılarak açılan alışveriş merkezinde bulunan oyun ve eğlence yerini, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsat Yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesiyle mühürledi. Yargı süreci devam ederken, “imar barışı” başvurusu yapılarak, yapı kayıt belgesi alınan AVM’de bulunan eğlence merkezi, ilgili yönetmeliğin 32. maddesine istinaden kapatıldı. Mudanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri aynı AVM’de bulunan kafe ve market depoları için de mühürleme tebligatı yaptı.

myrleia özdilek avm mühür

Türkyılmaz: Kazanan Mudanya Olacak

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da, “Myrleia için yasaların getirdiği ölçüde tüm hakkımızı kullanıyoruz. AVM’nin arkasında bulunan umuma açık eğlence yerlerinin ruhsatta yer almaması ve her birime ayrı ruhsat alınma şartlarında eksiklik bulunması nedeniyle mühürleme gerçekleştirdik. Yapı Kayıt belgesi ile işletme ruhsatı alının AVM ile ruhsat üzerindeki diğer faaliyet konuları kısmında oyun yeri ve kafe hizmeti bulunmadığından, ruhsat taleplerinde bu işletmeye ilişkin bir beyanları olmadığından kapatma işlemini gerçekleştirdik. Umuma açık eğlence yerlerine ruhsat verilirken emniyet görüşünün alınması gerekir ancak böyle bir görüş alınmamış, böyle bir talepleri de ruhsat başvurularında yoktur. Faaliyet konusu içerisinde bulunmadığından kafe ve depo alanları için de ayrı ayrı ruhsat gerektiğinden mühürleme işlemi yapılacak. Yine, tarihin üzerine yapılan bu alışveriş merkezinin kapatılması için Myrleia Antik Kenti Platformu ile birlikte başlattığımız hukuk mücadelesini de sürdürüyoruz. Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan Myrleia’ya hep birlikte sahip çıkacağız. İnanıyorum ki sonunda kazanan Mudanya olacak” ifadelerini kullandı.

Özdilek Holding’ten Açıklama: Hukuksuz ve Haksız Eylem

Özdilek Holding, mühürlenme haberine ilişkin bir açıklama paylaştı. Mühürlemenin haksız şekilde yapıldığını iddia eden Holding, gerekli yasal işlemleri başlatacağını ifade etti.

Özdilek Holding’ten yapılan açıklama şu şekilde:

“Özdilek Mudanya AVM’de 06.07.2018 tarihli yapı kayıt belgesi ve 13.09.2018 tarihli AVM’nin tamamını kapsayan iş yeri açma ve çalışma ruhsatıyla 15.10.2018 tarihinde faaliyete geçen hipermarket, Game Factory Oyun Eğlence Alanı ve kafeterya bölümleri, 17 aydır hizmet vermektedir. Gerek 23.10.2012 tarihli inşaat ruhsatında gerekse 06.07.2018 tarihli yapı kayıt belgesi müracaatlarında bağımsız bölümler net şekilde ifade edilmesine ve iş yeri açma ve çalışma ruhsatı aşamasında belediye tarafından gerekli kontroller yapılarak AVM’nin tamamına ruhsat verilmiş olmasına rağmen; ayrıca belirtilmediği gerekçe gösterilerek oyun alanı, Mudanya Belediyesi tarafından haksız şekilde mühürlenmiş ve faaliyetleri engellenmiştir.

İşletmemizin tüm alanlarının yasalara uygunluğu yönündeki 19.07.2019 tarihli İdare Mahkemesi kararı, 19.12.2019 tarihinde Danıştay tarafından da temyiz aşamasında onaylanmıştır.

AVM’nin tamamını kapsayan yapı kayıt belgesi, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı mevcut olmasına rağmen, 21.02.2020 tarihinde yukarıda belirtilen nedene dayanılarak sadece 1 günlük düzeltme süresi verilmek suretiyle haksız şekilde, açılıştan 17 ay sonra Game Factory Oyun Eğlence Alanı mühürlenerek faaliyeti engellenmiştir.

Şirketimiz bugüne kadar yasalara uygun ve iyi niyetli tacir olarak faaliyetlerini gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye de devam edecektir. Şirketimiz 12 ilde ve 25 noktada faaliyetlerini yasalara uygun şekilde sürdürmektedir.

Kurumumuzca, Mudanya Belediyesi’nin bu hukuksuz ve haksız eylemine karşı gerekli yasal işlemler başlatılacak olup, hakkın ve hukukun tescil edileceğine inancımız tamdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İlgili haber için: Halk ve Belediye Direniyor: Mudanya’da Antik Kent Üzerine AVM Dikiliyor

Yerel kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/yerel/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel

Edremit Belediyesi’nden Sağlık Çalışanları İçin İş Birliği Protokolü

selman hasan arslan edremit belediyesi

Koronavirüs salgınına karşı risk altında bulunan sağlık çalışanlarına, ücretsiz konaklama hizmetinin sağlanması için yetkililer çalışmalarını sürdürüyor. Artan nüfusu ve kozmopolit yapısı sebebiyle Edremit’teki vakaların artma olasılığına karşı, Edremit Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İş birliği protokolüyle Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Edremit Belediyesi olarak toplum sağlığı adına belediyenin tüm imkanlarının seferber edileceğinin teminatını verdi. İlçe Sağlık Müdürü İbrahim Burak Can, Başkan Arslan’a destekleri nedeniyle teşekkür etti.

Protokol ile risk grubu içerisinde yer alan sağlık çalışanları, belediyeye ait otellerde ücretsiz olarak konaklayabilecek.

Edremit Belediyesi: Her Türlü Desteği Vermeye Hazırız

Süreç boyunca ortaklaşa alınacak kararların görüşüldüğü toplantının ardından Başkan Arslan, “Bu zorlu günler gece gündüz bizim sağlığımız için kendi sağlıklarını hiçe sayan tüm sağlık personelimize bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Bu dönemde elimizden gelen her türlü desteği kendilerine vermeye hazırız. Yetkimiz dahilindeki tüm önlemleri güçlendireceğiz. Belediye ve tüm kurumlarla iş birliği içerisinde yurttaşlarımızın sağlığı için çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre, Balıkesir’de toplam 87 koronavirüs vakası tespit edildi.

Edremit Belediyesi bünyesinde 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların acil ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için Vefa Sosyal Destek Grubu da oluşturulmuştu.

Okumaya devam et