Connect with us

Ekoloji

Adalar’daki Atlar Sahiplendirilecek: Hayvanseverler Karara Tepkili

adalar ulaşım çalıştayı

Memurlar.net’te çıkan bir habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Adalar’da satın alınan faytona koşulan atları sahiplendirme kararını onayladı. 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul’un başkanlığında toplanan İBB Meclisi’nde, ruam hastalığı sonrası faytonların yasaklanması üzerine satın alınan atların durumu ele alındı.

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü satın alınan atlarla ilgili Meclis’e yazdığı yazıda, atların, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi hizmetlerinde kullanılmak üzere yetiştiricilere, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, yetiştirici birlikleri, kooperatifler, meslek odaları, dernek gibi tüzel kişiliklere, şahıslara bedelsiz sahiplendirilmesini talep etti.

Hukuk Komisyonu ile Tarım Orman Hayvancılık ve Su Ürünleri Komisyonu müşterek raporunda teklife “olumlu” görüş bildirdi.

Karar Meclis’te oy birliği ile kabul edildi.

Yaşam Hakkı Savunucuları Karara Tepkili

Kalkandelen: Mücadelemiz O Atların Artık Sömürülmemesi İçindi

Ada atlarının sahiplendirilecek olmasına ilişkin Vegan Aktivist/Gazeteci Zülal Kalkandelen sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. Bu kararın hayvan hakları savunucularının taleplerine, imzalanan taahhütnameye ve verilen söze aykırı olduğunu belirten Kalkandelen, “İmzalar varken bu oldu bittiye getirilemez” ifadelerini kullandı.

Kalkandelen’in yaptığı açıklama şu şekilde:

İBB Meclisi’nde Ada atlarının tarım ve hayvancılıkta kullanılmak üzere yetiştiriciler, kamu kurumları, STK’lar, kooperatifler, dernek vb. tüzel kişiliklere, şahıslara bedelsiz sahiplendirilmesi kabul edilmiş!
Taahhütname ile atların ekolojilerine uygun geniş doğal bir ortamda rehabilite edileceği söylenmişti. Bunun için mart ayına kadar bir yer yapılacağı bildirilmişti. Bunca işkenceden sonra kalan atların tarım ve hayvancılıkta çalıştırılmak üzere sahiplendirilmesi kabul edilemez.

Yine Faytoncular Sahiplenmek İsterse?

Atlar için doğal yaşam alanı yaratmak İBB için zor olmamalıydı. Onları çalıştırmak için çeşitli yerlere dağıtmak en kolay yol ama çözüm değil, verilen söz de bu değil.
“Vicdani sorgulamamı yaptığımda ben de faytonu istemiyorum” diyerek faytonu kaldırdınız. Faytonlarda yıllarca zulmedilen atlar bu kez tarım ve hayvancılıkta mı kullanılacak? Yine yük taşıtılıp sırtlarına kamçı ile mi vurulacak? Bu vicdanı rahatsız etmiyor mu?
Bu karar hayvan hakları savunucularının taleplerine, imzalanan taahhütnameye ve verilen söze aykırı. Mücadelemiz o atların artık sömürülmemesi içindi.
Ya yine faytoncular sahiplenmek isterse? Atı satıp para aldılar, sonra tekrar bedelsiz sahiplenirlerse ve faytonun kaldırılmadığı bir yerde çalıştırmak isterlerse?? Yıllardır mücadelenin 2 talebi vardı. 1-Atlı fayton kaldırılsın. 2-Atlar artık kullanılmasın! Bunlar defalarca söylendi! Ortada sözler, imzalar varken bu oldu bittiye getirilemez.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Türkiye’nin İlk Dijital İklim Grevi: Bu Evde İklim Grevi Var!

sıfır gelecek dijital iklim grevi

Türkiye’de “Sıfır Gelecek Platformu” adı altında bir araya gelen çevre ve ekoloji örgütleri, 3 Nisan Cuma günü gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirecek. Türkiye’nin ilk dijital iklim grevi için aktivistler, “Bu evde iklim grevi var!” diyecek.

Dijital İklim Grevi, saat 16.00’da basın açıklamasının ve konuşmaların gerçekleşeceği bir canlı yayınla başlayacak. 17.00’da ise iklim aktivistleri pankartlarıyla birlikte çevrimiçi olacak. Katılımcılar sorularını ve cevaplarını iletebilecek.

Greve destek vermek isteyenler de gün boyu #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi #SıfırGelecek etiketleri üzerinden paylaşım yapabilecek. Saat 22.00’de ise gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından duyurulacak etiket üzerinden Twitter eylemi gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin İlk Dijital İklim Grevi 3 Nisan’da

Sıfır Gelecek tarafından yapılan greve çağrı metni şu şekilde:

“Tüm dünyada kendi sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Her toplumsal felaket gibi bu felaketin de bize öğrettiği bir şey var. O da yaşamın ne kadar kıymetli ve vazgeçilemez olduğu.

Bu durumda yapılabilecek şeyler ise bilime kulak vermek, durumun ciddiyetini kabul etmek, önlemlerimizi artırmak ve dayanışma ortamlarını güçlendirmek. Gözümüzü kırpmadan yaşamlarımızı emanet ettiğimiz bilim, başka bir krizin yakın bir gelecekte bizi beklediğini söylüyor.

Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve atlatmak için dayanışma içerisinde acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerekiyor. Bu hem kendimize, hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı bir sorumluluğumuz.

Bu Grev ile Kriz Zamanlarında da Birlikte Olabileceğimizi Göstermek İstiyoruz

2019 bir yandan sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve iklim felaketlerinin katlanarak arttığı, yangınların Amazonları ve Avustralya’yı esir aldığı bir yandan da buna tepkilerini gösteren gençlerin ve yetişkinlerin sokakları doldurduğu bir iklim yılı oldu.

2020 yılının ilk büyük iklim grevine bir kez daha çocukların ve gençlerin çağrısıyla çıkıyoruz. Bu grev ile kriz zamanlarında da birlikte olabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bu yüzden 3 Nisan’da gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni sokaklardan dijital ortama taşıyoruz.

Tek başımızayız ama birlikteyiz. Hep birlikte Türkiye’nin ilk Dijital İklim Grevi’nde buluşacağız. Dijital İklim Grevi, saat 16.00’da basın açıklamasının ve konuşmaların gerçekleşeceği bir canlı yayın ile başlayacak. 17.00’da ise çevrimiçi olarak pankartlarımızla birlikte buluşacağız. Katılımcılar sorularını ve cevaplarını buradan iletebilecek.

#BuEvdeİklimGreviVar Demeye Çağırıyoruz

Greve destek vermek isteyenler ise gün boyu #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi #SıfırGelecek etiketleri üzerinden paylaşım yapabilecek. Saat 22.00’da ise gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından yayınlanacak etiket üzerinden gündem kampanyası gerçekleştireceğiz.

Sanatçıların da dahil olacağı bu sosyal medya çalışmasında, sanatçılar canlı yayın ile mini konserler verecek ve yayınları sırasında sosyal medya çalışmasına destek olacaklar.

Seni de bunun bir parçası olmaya ve 3 Nisan Cuma günü #BuEvdeİklimGreviVar demeye çağırıyoruz.”

Detaylı ve güncel bilgiler için www.sifirgelecek.org

İLGİLİ HABER – Veteriner Hekimlerden Koronavirüs Açıklaması

Okumaya devam et