Connect with us

Ekonomi

Kredi Kartı Borçları Ertelendi Mi? Bankalardan Ekonomiye Destek Paketleri

kredi borçları ertelendi mi

Kredi kartı borçları ertelendi mi? Kamu ve özel bankalar, koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik tedbirlerini açıkladı. Buna göre, bankalar firmalara ilave kredi limiti tahsis edecek. 31 Mart’ta ödenmesi gereken kredi ödemeleri ise ertelenecek. Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank, İş Bankası ve Akbank müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla hazırladıkları destek paketlerini devreye aldı.

Bankaların açıkladıkları tedbir paketlerinin kredi kartı borçlarını da kapsadığı fakat her bankanın kendi şartlarına göre borç ertelemesi yaptığı belirtildi.

Kredi Kartı Borçları Ertelendi Mi?

İş Bankası Destek Paketi

İş Bankası’nın hazırladığı destek paketinde yer alan maddeler şu şekilde:

  • Müşterilerin 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan verilecek.
  • Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.
  • KOBİ’lerin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecek.
  • Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.
  • Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.
  • Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.
  • Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.

Akbank’ta Da Kredi Ödemeleri Ertelendi

Kamu bankları ve İş Bankası’nın ardından Akbank da kredi ödemelerini ertelediğini duyurdu.

Akbank’tan yapılan açıklamada, “Bireysel ve tüzel müşterilerimizin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenebilecek” denildi.

Kamu Bankaları Da Erteleme Kararı Almıştı

Ziraat Bankası Müşteri Ödemelerini Öteliyor

Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla hazırladıkları destek paketlerini devreye aldı.

Ziraat Bankası, 31 Mart’ta ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin ödemelerini öteleyecek.

Banka ayrıca, personel maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla gelecek 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı vereceğini duyurdu.

Ziraat Bankası, ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle uygun vadeli yapılandırma sağlayacak.

VakıfBank Destek Paketini Açıkladı

VakıfBank, müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla 9 maddelik destek paketini devreye aldı.

Banka, firmaların 30 Haziran’a kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacağını, işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacağını açıkladı.

Halkbank da İstikrar Önlemlerini Açıkladı

31 Mart’a kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

Eesnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenecek.

Müşteriler, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırabilecek. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

EPDK’ya Büyük Tepki: ‘Vatandaş Can Derdinde, EPDK Fatura!’

epdk

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için 3 ay süreyle sayaç okuması yapılmayacağını açıkladı. Mevcut fatura borçlarının ise geçmiş kullanıma göre düzenleneceği belirtildi. Karara, aralarında milletvekillerinin de yer aldığı çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Akın: Vatandaş Can Derdinde, EPDK Fatura!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, EPDK kararına sert tepki gösterdi. Akın, “EPDK tarafından korunan ve tek kollanan 72 doğalgaz ve 21 de elektrik şirketi. Vatandaşı ve çalışanları korumanın tek yolu doğalgaz ve elektriğin ücretsiz verilmesidir. Böylelikle fatura kesmek gibi bir zahmete de katlanılmaz. Vatandaş can derdinde EPDK fatura!” ifadelerini kullandı.

Gürer: Üç Ay Süreyle Elektrik ve Doğalgaz Faturaları Alınmasın

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer karara “Her kesim daralırken özel elektrik ve doğalgaz şirketleri de virüs için fedakarlık yapsın. Üç ay süreyle elektrik ve doğalgaz faturaları vatandaştan alınmasın. Üç ay sonrası yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaz vergileri kaldırılsın” diyerek tepki gösterdi.

Sönmez: Doğacak Mağduriyetler Düşünüldü Mü?

Ekonomist Mustafa Sönmez de “Diyelim kafe, berber sahibiyim, diyelim anneme taşındım, 3 ay hiç doğal gaz, elektrik kullanmadım, sen nasıl eskiden kullandığım miktar üstünden fatura kesersin? Bu gibi durumlardan doğacak mağduriyetler düşünüldü mü?” ifadelerini kullandı.

Kabaş: Ocak’ta Ödediğim Doğalgaz Faturasını Umarım Haziran İçin Geçerli Saymazlar!

Gazeteci Sedef Kabaş da, “Ocak’ta ödediğim doğalgaz faturasını umarım Haziran için geçerli saymazlar!” temennisinde bulundu.

Oğan: Bu Karar Alenen Fırsatçılıktır

Sinan Oğan da karara tepki göstererek, “Esnaf dükkanını kapatmış, öğrenci memleketine gitmiş evde herhangi bir tüketimi yok, üretim durmuş, yeni abone olanlar var vs. 3 ay fatura bedeli almasanız ne olur? Bu karar alanen fırsatçılıktır!” şeklinde paylaşım yaptı.

İLGİLİ HABER – Ünlü Profesör Daron Acemoğlu Uyardı: Kriz Katlanarak Büyüyor

Okumaya devam et