Connect with us

Gündem

Bilim Kurulu Toplantısı Bitti: Bakan Koca’dan Önemli Açıklamalar

fahrettin koca son dakika

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından bir açıklama gerçekleştirdi. Sokağa çıkma yasağı gelecek mi diye soran bir basın mensubuna Bakan Koca,  “Herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir. Bunun illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Esas mücadele herkesin kendini izole etmesidir.” ifadesini kullandı.

Koca’nın konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

  • Sağlık çalışanlarımızın yeterli malzemesi olmadığı iddiası doğru değildir. Tüm hastanelerimize malzeme sağlanmaktadır ve sağlanmaya devam edecektir.
  • Çin’den gelen ilaçlar yoğun bakımdaki hastalara verilmeye başlandı. İyileşen vakalarımız var.
  • Bazı malzeme üreticilerine katı yaptırım uygulanmaktadır. Türkiye’de ihtiyaç olan maske, yurt dışına satılamayacaktır.
  • Gerekli solunum cihazının yerli üretimine başlıyoruz. Bir startup firması ile anlaştık.
  • Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti bugün geldi.
  • Koronavirüs aşısı geliştirme konusunda kurum ve kuruluşlara destek veriyoruz. 6 üniversite ve 1 merkeze çağrıda bulunuldu. Bu konuda Maliye Bakanlığımızın da herhangi bir soruna yol açmadan bunun karşılanabileceğini ifade ettiler.
  • Sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz.
  • Sağlık çalışanlarımıza 32 bin personel dahil ediyoruz.
  • Hayatını kaybedenler arasında 50-60 yaş arası 2 hasta var geri kalan hastalar 60 yaş üzeri.

Ayrıntılar geliyor…

Bilim Kurulu Toplandı

Bilim Kurulu koronavirüs önlemleri kapsamında bugün bir kez daha, saat 13.30’da toplandı.

Bakanlığın Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan toplantıda, yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin Türkiye’de vaka sayının artması nedeniyle alınabilecek yeni tedbirler ve pozitif vakaların durumunun ele alındığı belirtildi.

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sosyal Medya Paylaşımı Cezalarının İnfazları Ağırlaşıyor

özgür urfa infaz paketi

Meclise sunulan çeşitli kanunlarda değişiklik öngören ‘İnfaz Paketi’ hakkında konuşan Avukat Özgür Urfa, özellikle sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen cezaların infaz sürelerinde ciddi miktarda artış söz konusu olacağını belirtti.

Av. Özgür Urfa: Bu Düzenleme Geri Çekilmelidir

İfade özgürlüğü açısından ciddi ihlaller doğuracak bu düzenlemenin geri çekilmesi gerektiğini belirten Urfa, “Yurttaşların kendilerini ifade etmelerinin önünde ağır bir tehdit oluşturacak bu düzenleme sonucunda cezaevlerinde adli suçlulardan boşalan yerler siyasi paylaşım yapan kişilerle doldurulacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

K2 Haber’e konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet İçin Hukukçular‘ndan Avukat Özgür Urfa, mevcut düzenlemede alınan cezanın infazı için 2/3 oranında koşullu salıverme süresi ve 1 yıllık denetimli serbestlik uygulaması mevcut olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABER – Av. Yunus Emire: İşçi Ücretsiz İzni Reddetme Hakkına Sahip

2 Ya Da 3 Gün Cezaevinde Kalarak Cezasını İnfaz Ediyordu

Urfa, “1 yıl 3 ay hapis cezası alan bir kişi cezası ertelenmediği veya hükmün açıklanması geri bırakılmadığı durumda 2/3 koşullu salıverme (10 Ay) ve 1 yıl denetimli serbestlik uygulanınca sadece 2 ya da 3 gün cezaevinde kalarak cezasını infaz ediyordu.” şeklinde konuştu.

6 Ay Cezaevinde Geçirmesi Gerekecek

Yeni infaz paketinde ise koşullu salıverme oranının cezanın 1/2 si olarak, denetimli serbestliğin ise kalan sürenin 1/5 i olarak düzenlendiğini söyleyen Urfa, “Bu halde 1 yıl 3 ay cezası kesinleşen biri 1/2 koşullu salıverme ve 1/5 denetimli serbestlikle faydalansa dahi 6 ay cezaevinde geçirmesi gerekecek” dedi.

Twitter hesabından da açıklamalarda bulunan Avukat Özür Urfa’nın paylaşımları şöyle:

Okumaya devam et