Connect with us

Gündem

Sağlık Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı Ortak Açıklama Yapıyor

Bugün toplanan Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, “Yoğun bakımda 136 hasta var ve 60 yaş üstü iki hastamızı taburcu ettik” Bakan Ziya Selçuk ise, “Evde eğitim sürecini 30 Nisan’a kadar uzatma kararı aldık” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalrında öne çıkanlar şöyle;

– Bir virüs dünyayı tehdit ediyor. 85 ülkede 8 milyara yakın insan endişe içinde takip ediyor.

– Bilim bu virüs için büyük vaatlerde bulunamıyor.

– Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var. Yakalanmamak! Pek çok hastalık bizim kontrolümüz dışındaki faktörlerle gelişir. Tokalaşıp tokalaşmamakta irade sahibiyiz.

– Misafirliğe gitmemekte irade sahibiyiz.

– Kalabalığın içine girip girmemekte irade sahibiyiz. Dışarı çıkıp çıkmamakta irade sahibiyiz.

– Virüse karşı verdiğimiz mücadelenin başarısı hepimize bağladır. Mücadeleyi organize eden güçtür.

– Uygulama bize bağlıdır. Bunu evinize çekilerek önleyebilirsiniz. Bu mücadelede devletimiz güçlüdür. Başka birçok ülkeyle kıyaslanmayacak kadar güçlüdür.

– Eğitimin bir süre internet üzerinden veriliyor. Uygulamayı tatili olarak görmeyin. Çocuklarınızın da konuyu böyle anlamalarını sağlayın.

– Okullara verilen ara uzatılacak. Sayın bakanımız birazdan açıklayacak.

– 2 hastamız taburcu oldu. Bir hastamız 65 yaşında idi, bir hastamız erkek o da bugün taburcu oldu.

– Yoğun bakımda 136 hasta var.

– (Kimlere test yapılmalı) 83 milyonun test yaptırması gerekmiyor. Dünya’da böyle bir uygulama yok. Test sonucu negatif çıkabilir, siz kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Ama 3-5 gün sonra pozitif çıkabilir ve o dönemde birçok kişiye bulaştırabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

– Eğitimde elbette kayıplar olacaktır. Elbette eksikler olacaktır.

– Çocuklarımızın her türlü ihtiyacı için tüm senaryolara hazırız.

– Evde eğitim sürecini 30 Nisan’a kadar uzatma kararı aldık.

– Sadece fiziksel değil ruhsal sağlık da çok önemli tv içerikleri ile ilgili çalışmalarımız da artacak.

– Ücretli öğretmenler hakkında her senaryoya açığız telafi derslerinde ücretli öğretmenler girecek o zaman ücret alacaklar.

***

Diğer haberler için: 

21 Yaşındaki Genç Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti: http://k2haber.com.tr/2020/03/25/21-yasindaki-bir-genc-koronavirus-nedeniyle-hayatini-kaybetti/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sosyal Medya Paylaşımı Cezalarının İnfazları Ağırlaşıyor

özgür urfa infaz paketi

Meclise sunulan çeşitli kanunlarda değişiklik öngören ‘İnfaz Paketi’ hakkında konuşan Avukat Özgür Urfa, özellikle sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen cezaların infaz sürelerinde ciddi miktarda artış söz konusu olacağını belirtti.

Av. Özgür Urfa: Bu Düzenleme Geri Çekilmelidir

İfade özgürlüğü açısından ciddi ihlaller doğuracak bu düzenlemenin geri çekilmesi gerektiğini belirten Urfa, “Yurttaşların kendilerini ifade etmelerinin önünde ağır bir tehdit oluşturacak bu düzenleme sonucunda cezaevlerinde adli suçlulardan boşalan yerler siyasi paylaşım yapan kişilerle doldurulacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

K2 Haber’e konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet İçin Hukukçular‘ndan Avukat Özgür Urfa, mevcut düzenlemede alınan cezanın infazı için 2/3 oranında koşullu salıverme süresi ve 1 yıllık denetimli serbestlik uygulaması mevcut olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABER – Av. Yunus Emire: İşçi Ücretsiz İzni Reddetme Hakkına Sahip

2 Ya Da 3 Gün Cezaevinde Kalarak Cezasını İnfaz Ediyordu

Urfa, “1 yıl 3 ay hapis cezası alan bir kişi cezası ertelenmediği veya hükmün açıklanması geri bırakılmadığı durumda 2/3 koşullu salıverme (10 Ay) ve 1 yıl denetimli serbestlik uygulanınca sadece 2 ya da 3 gün cezaevinde kalarak cezasını infaz ediyordu.” şeklinde konuştu.

6 Ay Cezaevinde Geçirmesi Gerekecek

Yeni infaz paketinde ise koşullu salıverme oranının cezanın 1/2 si olarak, denetimli serbestliğin ise kalan sürenin 1/5 i olarak düzenlendiğini söyleyen Urfa, “Bu halde 1 yıl 3 ay cezası kesinleşen biri 1/2 koşullu salıverme ve 1/5 denetimli serbestlikle faydalansa dahi 6 ay cezaevinde geçirmesi gerekecek” dedi.

Twitter hesabından da açıklamalarda bulunan Avukat Özür Urfa’nın paylaşımları şöyle:

Okumaya devam et