Connect with us

Ekonomi

AB Komisyonu’ndan Google’a 4,3 Milyar Avro Para Cezası

Google Ceza

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Google’ın akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sistemin üzerinden piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle, 4,3 milyar avroluk para cezası kararı alındığını açıkladı. Açıklamada, Google’ın 90 gün içerisinde çalışma biçimini değiştirmesi gerektiği kaydedildi.

AB, Google’ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından dolayı diğer arama şirketlerinin piyasada yer bulmasını engellediğini, Android üzerinden piyasayı domine etmekle, rekebet kurallarına aykırı davranmakla suçluyordu.

Google’ın çeşitli cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcısını önceden yükletmeye zorladığı ve bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemeleri halinde ödeme yaptığı ortaya çıkarılmıştı.

Google: Komisyon Kararını Temyize Götüreceğiz

Google ceza sonrası bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Google geçen yıl da, arama motoruyla kendi alışveriş hizmetlerine avantaj sağladığı gerekçesiyle AB Komisyonu tarafından 2,4 milyar avroluk para cezasına çarptırılmıştı.

Trump: ABD’den Yararlanmaları Uzun Sürmeyecek

ABD Başkanı Donald Trump Google’a verilen ceza sonrası Twitter hesabından bir mesaj paylaştı. Mesajında, “Size söylemiştim! Avrupa Birliği, en iyi şirketlerimizden biri olan Google’a 5 milyar dolar para cezasını yapıştırtı,” diye konuşan Trump, “Gerçekten de ABD’den yararlanıyorlar, ama uzun sürmeyecek!” dedi.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.