Connect with us

Ekoloji

Kitlesel Büyükada Eylemi: Talebimiz Atlara Özgürlük

atlara özgürlük

16 Eylül Pazar günü Büyükada’da, faytonlarda atların kullanılmasının tamamen kaldırılması ve atlara özgürlük için 8 örgüt tarafından “Kitlesel Büyükada Eylemi” yapıldı.

Eyleme, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Hayvanlara Adalet Derneği, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Vegan Aksiyon, Veganizm Özgürlüktür, Yıldız Teknik Üniversitesi Vegan Topluluğu ve Ankara Vegan Platformu destek verdi.

Büyükada iskele meydanında bir araya gelen yaşam hakkı savunucuları, “Faytondan in bisiklete bin”, “Faytona Son atlara özgürlük”, “Hayvanlar için ses çıkar”, “Hayvanlar özgür olmak istiyor” yazılı pankartları taşıyarak atların yaşadığı olumsuz koşulları protesto etti.

Dünya Vegan Günü: İnsanlar Neden Vegan Oluyorlar?

Talebimiz Atı Faytonların Tarihe Karışması ve Atlara Özgürlük

Grup adına basın açıklaması yapan Esra Yıldırım, fayton kullanımı nedeniyle her yıl birçok atın hayatını kaybettiğini söyledi. Atlı faytonların kaldırılmasını talep ettiklerini söyleyen Yıldırım, “Atlar için daha iyi şartlar değil, atların ömürleri boyunca kullanılmadan yaşaması için güvence almalarını talep ediyoruz. Elektrikli faytondan, raylı sistem ve bisiklete kadar birden fazla çözüm bulunmaktadır. İşletmesi faytonculardan oluşacak bir kooperatifin yapacağı ulaşım çözümleri bizlerin karşı olduğu bir şey değildir. Bizler faytonlara değil, faytonlarda atların kullanılmasına karşıyız. Talebimiz faytonlarda kullanılan atların özgürleştirilmesi, 6 saat kullanılması değil, hiç kullanılmaması. Talebimiz, atların hayatları boyunca kullanılmadan yaşayacağı alanların tahsis edilmesi. Talebimiz atların herhangi bir nedenle kullanılmayacaklarının güvence altına alınması ve atlı faytonların tarihe karışmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Veganlığın Temeli Sömürüye Karşı Çıkmaktır

Yılda 400 At Hayatını Kaybediyor

Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin (HAKİM) raporuna göre, Adalar genelinde 272 fayton bulunuyor ve halen 1540 at bu faytonlarda kullanılıyor. Yılda 400 at ise fayton kazalarında veya bakımsızlıktan hayatını kaybediyor.

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.