Bizi Takip Edin

Gündem

TEKNOFEST İstanbul Başlıyor: Dünya’nın En Hızlı 7 Aracı Yarışacak

Teknofest İstanbul

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İstanbul, kapılarını teknoloji meraklılarına açmaya hazırlanıyor. Katılımın ücretsiz olduğu festival, Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedef olarak belirleyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) önderliğinde organize ediliyor.

20-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenecek festival, ülkemizdeki teknoloji üretimine yapacağı katkıların yanında İstanbul Yeni Havalimanı’nın tanıtımına da büyük katkı sağlayacak. Festivalin en ilgi çeken etkinliği ise Dünya’nın en hızlıları arasında gösterilen, farklı özelliklerdeki 7 aracın yarışacak olması.

Yarışacak araçlar arasında, “Red Bull Racing Formula 1 arabası”, “Kawasaki H2R”, “Tesla P100 DL”, “Lotus Evora 430 GT”, “Aston Martin The New Vantage”, “Solotürk F16 uçağı” ve “özel jet Challenger 605” bulunuyor. Söz konusu araçlardan Kawasaki H2R’yi Kenan Sofuoğlu, Lotus Evora 430 GT’yi Red Bull sporcusu Türkiye ralli şampiyonu Yağız Avcı, Aston Martin The New Vantage’i Avrupa Şampiyonu Red Bull sporcusu motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu kullanacak.

Türkiye’in Teknoloji Üreten Bir Topluma Dönüşmesi Hedefleniyor

TEKNOFEST İstanbul kapsamında ayrıca, teknoloji yarışmalarının yanı sıra, Solo Türk ve Türk Yıldızlarının gösterileri, Dünya Drone Şampiyonası, Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Hack İstanbul 2018, THY Seyahat Hackatonu, havacılık gösterileri, seminerler, sergiler, rüzgar tüneli ve planetaryum, teknoloji ve eğitim atölyeleri, konserler ve aktiviteler de düzenlenecek.

Yarışmaların destekçileri arasında, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi hedefinde önemli rol oynayan Aselsan, Baykar, BMC, İGA, İSBAK, Roketsan, TAİ, TÜBİTAK ve TÜRKSAT yer alıyor. TEKNOFEST İstanbul’da birbirinden renkli, çocuklar ve gençler başta olmak üzere her yaş grubundan ziyaretçiye deneyim sunacak etkinlikler düzenleniyor.

Festivalin diğer paydaşları arasında AA, Boğaziçi Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Demirören Medya, Gebze Teknik Üniversitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı, HAVELSAN, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Milli Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayii Başkanlığı, Turkuvaz Medya Grubu, TRT, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Türk Medya ve Yıldız Teknik Üniversitesi yer alıyor.

Teknoloji Girişimcileri ve Yatırımcıları Bir Araya Geliyor

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Uluslararası Girişim Zirvesi’de (Take Off) düzenleniyor. Zirve; Enerji ve Çevre Teknolojisi, Sağlık ve Zindelik, Lojistik, Uzay Teknolojisi ve Savunma, Eğitim, Tarım ve Gıda alanlarında teknoloji girişimlerini ve yatırımcılarını bir araya getiriyor.

Zirveye katılım gösteren başlıca yatırımcı ve hızlandırıcılar: Istanbul Startup Angels, Astana Hub, SUCool, Founder Institute, Kworks, 500, Impact Hub, Startupbootcamp, Incubation Istanbul, Galata Business Angels, Lonca Girişimcilik Merkezi, BioCube Istanbul, StarVise, BTM Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi, Plug and Play, SeedStars, Zemin İstanbul.

3 Farklı Kategoride, 12 Teknoloji Yarışması Düzenlenecek

Teknoloji yarışmaları, TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin en önemli ayağını oluşturuyor. Havacılıktan otomotive, su altı araçlarından otonom araçlara uzanan geniş bir spektrumda düzenlenen teknoloji yarışmaları ile, Türkiye’de gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusuna ilgilerini artırmak ve bu alanda çalışan gençlerin desteklenmesi hedefleniyor.

 • Ortaokul, Lise, Üniversite ve Üzeri:
 • İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması
 • Lise, Üniversite ve Üzeri:
 • İnsansız Hava Aracı Yarışması
 • İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması
 • Model Uçak Yarışması
 • Robotaksi Yarışması
 • Robotik Fetih 1453 Yarışması
 • Roket Yarışması
 • Yapay Zeka Yarışması
 • İHA Destekli İnsansız Kara Aracı Yarışması
 • Savaşan İHA Yarışması
 • Üniversite ve Üzeri:
 • Model Uydu Yarışması
 • Sürü İHA Yarışması

Ring Seferler İle Tüm Gün Servisler Etkinlik Alanına Hareket Edecek

20 Eylül Perşembe – 21 Eylül Cuma Günleri saat 09.00’dan 13.00’a kadar ring servisler, her saat başı belirlenmiş ulaşım noktalarından etkinlik alanına hareket edecek.

22 Eylül Cumartesi – 23 Eylül Pazar günleri saat 08.30’dan 13.00’a kadar servisler her yarım saatte bir belirlenmiş ulaşım noktalarından etkinlik alanına hareket edecek.

Festivalden geri dönüş seferleri ise her gün saat 12.00’den itibaren başlayacaktır.

Festival hakkında detaylı bilgi ve servis ulaşım noktaları için: https://www.teknofestistanbul.org/

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.