Connect with us

Ekoloji

Hayvanların Kullanıldığı Film Sektörüne HAYTAP Denetimi Geliyor

HAYTAP Sanat Ekibi

Türkiye’de sinema filmlerinde, televizyon programları ve dizilerinde kullanılan hayvanları, Hayvan Hakları Federasyonu – HAYTAP Sanat Ekibi denetleyecek. Hayvanların çekimler sırasında nasıl koşulda kullanıldıklarını, zarar görüp görmediklerini tarafsız bir şekilde gözetleyecek olan HAYTAP Sanat Ekibi, seyirci vicdanında yanıt arayan endişeleri de gidermiş olacak.

HAYTAP Sanat’ta yer alacak olan monitör ekip, film ve dizilerde hayvanların barındırılma, korunma, kullanım şekli, sağlık durumları ve genel hakları açısından denetleme yapacak.

Mükemmel, İyi, Kabul Edilebilir kategorilerinden birine hak kazanan filmler, kazandıkları onay kategorisinin renginde mor, mavi veya yeşil olmak üzere HAYTAP’ın logosu ile birlikte ‘Hiçbir hayvan zarar görmemiştir.’ yazısını  kullanabileceklerdir. HAYTAP değerlendirmesine katılan filmler hakkındaki ayrıntılı rapor da HAYTAP web sitesinde yayınlanacak.

Süreç Nasıl Başlayacak?

Yapım şirketi filmin çekimlerine başlamadan önce HAYTAP Sanat’tan Tuğçe Madayanti Dizici ile iletişime geçmesi gerekiyor ([email protected]).

Çekimlere geçilmeden önce HAYTAP monitör ekip sorumlusu ile yapım ekibi yetkilisi, yapımda kullanılacak hayvanlar ve hayvanların sahneleriyle ilgili ön toplantı yapacaklar. Ardından yapım ekibi, hayvanların kullanılacağı çekim sahnelerinin programını HAYTAP’a yollayacak. Çekim günü, monitör ekip sorumlusu sette görev yapmaya başlayacak. Şayet çekim sırasında set monitörlüğü yapılmayacaksa, yapım sonrası durumlar için de süreç  yapımcı tarafından benzer şekilde iletişime geçerek başlatılacak.

HAYTAP çekimlerde kullanılan hayvanları daha sağlıklı denetleyebilmek için çekim bitiminden sonra değil, çekim aşamasında da sürece dahil olmayı tercih etmektedir.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.