Connect with us

Politika

CHP’li Salıcı: Türkiye’deki Ekonomi Yönetimine Güven Duyulmuyor

oğuz kaan salıcı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı MYK gündemine ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Türkiye ekonomisinin saray ekonomisi ve halkın ekonomisi olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Salıcı, “Türkiye’deki ekonomi yönetimine güven duyulmuyor” ifadelerini kullandı.

Oğuz Kaan Salıcı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Ülkemizde bir kriz olmadığına dair bir söylem vurgulanıyor. Türkiye’nin ekonomisi saray ekonomisi ve halkın ekonomisi olarak ikiye ayrılıyor. Saray ekonomisinde şatafat var, lale devri var. Halkın ekonomisine baktığımızda orada kriz var. Orada yoksulluk da var, borç yükü var, işsizlik var, güvencesiz çalışma var, aile içi huzursuzluk var, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden baba var, işsiz olduğu için Şanlıurfa’da kendini yakmaya çalışan genç var. Dolayısı ile Türkiye’de ekonomi tam anlamıyla ikiye ayrılmış durumda.

Dolar Kurunda Anlamlı Bir Düşüş Yok

Merkez Bankası 625 baz puanlık bir faiz artışında bulundu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde tek seferde yapılan en yüksek faiz artışlarından bir tanesi. Burada beklenti döviz kurunu dizginlemek, artan dolar kurunu aşağı doğru çekebilmekti.

20 Eylül’de Orta Vadeli Program (OVP) açıklandı. Adını değiştirdiler YEP dediler. Normalde Hükümet toplumun ve piyasanın önüne bir yol haritası koyar. Piyasa biraz istikrar kazanır ve önün görmeye başlar. Peki OVP açıklandıktan sonra durum böyle mi oldu? Hayır böyle olmadı.

Varlık Fonu yönetimi açıklandı. Saraydaki zat varlık fonunun başında, vekil olarak da damadını atamış durumda. Son 10 gün içerisinde, 3 önemli, ekonomiyi doğrudan etkileyecek karar alındı. Bunların sonucunda dolar kurunda anlamlı bir düşüş yok. Bunun sebebi ekonomi aktörlerinin Türkiye’deki ekonomi yönetime güven duymuyor olması.

Bir bakan çıkıyor diyor ki, Türkiye’de aslında kriz yok bunlar psikolojik diyor. Fiyat artışlarının tamamı hiçbir rasyonel gerekçeye dayanmıyor diyor. Sayın Bakanı, konkordato ilan etmek zorunda kalan ayakkabı üreticileri ile muhatap olmasını temin etmek lazım. Bu ülkenin yoksullaşmasına neden olan bir kriz olduğunu, Sayın Bakana anlatılmasını sağlamak lazım.

Eğer kendisini asmak zorunda kalan baba, sokağa çıkıp bir eylem yapsaydı, bugünkü iktidar o babaya hain diyecekti. Dış güçlerin maşasısın diyecekti. Türkiye’nin hiçbir problemi yok diyecekti. İsmail Devrim’in intiharını gündeme getirmeye çalışanlar, bunun için gösteri yapanlar tutuklandı. 15 kişi gözaltına alındı. Gerekçe, milli güvenliğe tehdit. Şunu açıkça ifade etmek lazım, bu ülkede yaşayan hiçbir vatandaşımız, işsiz kalan hiç kimse, hiçbir yoksul insanımız, üretmek için çaba gösteren hiçbir iş insanı hain filan değil. Hiç kimse de milli güvenliğe bir tehdit değil. Ortada milli güvenliğe tehdit haline gelmiş bir iktidar var. 3 ay önce seçimden çıkmış olmasına rağmen saraydaki zatın ve kabinenin, millete anahtarı teslim etme vakti yaklaşmakta. Topluma anlatılan pembe yalanlar tarafından değil de, yaşananlar ve yaşananları gerekiyorsa hayat ile beraber ortaya koyan sıradan yurttaşlarımız tarafından bakmak gerekiyor.”

CHP Herhangi Bir İttifak Görüşmesinin İçinde Olmayacaktır

Bir basın mensubunun AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarına ilişkin ittifak sorusu üzerine Salıcı, “Biz daha 3 ay önce millet ittifakı yaptık. Bu ittifakta HDP yoktu. Eğer HDP’nin yerel seçimlerde bir ittifakla beraber olmasının doğru olduğunu düşünüyorlarsa, Sayın Bakan kendisi yapsın o ittifakı. CHP herhangi bir şekilde bir ittifak görüşmesinin içinde olmayacağını bugün de daha önce de açıklamıştır.” ifadelerini kullandı.

İBB Adaylığı MYK’da Gündeme Gelmedi

İBB Adaylığı için Muharrem İnce’nin adının geçtiğini belirten bir basın mensubuna Salıcı, “CHP Sözcüsü ya da Genel Başkanı bir açıklama yaptığı zaman, aynı sorular tekrar tekrar soruluyor. Cevaplar da aynı şekilde oluyor. Bizim gündeme getirmiş olduğumuz kriz, ekonomi, örneğin kendi hayatından feragat edecek şekilde rencide olan bir babanın hikayesi gündeme gelmiyor. Bu konu MYK’da gündeme gelmedi.

Af Teklifinin İçeriğini İnceleyeceğiz

Öncelikle af tasarısının içeriğini bir görmek lazım diyen Salıcı, “Bu tasarıyı MHP yapıyor. AKP’nin bu konuya nasıl baktığını görmek lazım. Biz CHP olarak inceleyeceğiz. Hukukçu vekillerimizden bir komisyon oluşturacağız. Değerlendirdikten sonra görüşlerimizi paylaşacağız.” şeklinde konuştu.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.