Connect with us

Ekonomi

Bakan Albayrak: Enflasyon İle Mücadele Çerçevesi Haftaya Açıklanacak

albayrak enflasyon

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak eylül ayı enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Beklentilerin üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldıklarını belirten Bakan Albayrak, enflasyon ile mücadele çerçevesinin gelecek hafta açıklanacağını ve topyekün bir mücadelenin başlatılacağını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın NTV canlı yayınında enflasyon oranlarına ilişkin yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Enflasyon Beklentilerin Üzerinde

Bu oran piyasa beklentileri ve Merkez Bankası çalışmaları açısından bakıldığında beklentilerin üzerinde. Piyasadaki fiyatlama ölçüsünde fırsatçılık, stokçuluk, spekülatif fiyatlama davranışının algı değil gerçek olduğunu ortaya koydu. Demek ki, biz bu anlamdaki fiyatlamalarla daha yoğun bir şekilde mücadele edeceğiz.

Spekülatif Ataklar Atlatıldı

En kötüyü geride bıraktık, spekülatif ataklar atlatıldı. Eylül ayı en kötünün olduğu bir aydı. Kur üzerinde spekülatif süreç yaşadık, bunu püskürttük. Eylülde attığımız adımlarla birlikte birkaç aylık sürecin etkilerinin kalıcı değil, daha somut gerçekçi adımlarla yürüyeceğimiz sürecin sinyallerini almaya başladık. Ekim ayında atılacak adımlarla bu süreç çok pozitif güçlü adımlarla seyredecek.

Topyekün Mücadele Başlıyor

Gelecek hafta paydaşlarla beraber enflasyonla mücadelenin çerçevesini açıklayacağız. Enflasyonla mücadele kapsamında paydaşların tamamıyla önden görüşme yapacağız. Haftaya fiyatlama, indirim, sorumluluk alma anlamında taşın altına eline koyma noktasında süreç başlatacağız. Tüm bu davranışlar tüm kesimleri etkiliyor. Hep birlikte mücadele elzem. Fiyatlamayı etkileyen sektörler başta olmak üzere görüşmeleri yapıp haftaya bununla ilgili genel kamuoyu açıklamasıyla bunun topyekün mücadele gerektirdiğini seslendireceğiz.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Ekonomi kategorisinde diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir