Connect with us

Teknoloji

YouTube 58 Milyon Videoyu Yayından Kaldırdığını Açıkladı

youtube

YouTube temmuz ve eylül ayları arasında 7.8 milyon video, yaklaşık 1.7 milyon kanal ve 224 milyondan fazla yorumu kaldırdığını açıkladı.

Şirket “Platformumuzdaki saldırgan içerikleri bulabilmek için insanların yorumlarını ve teknolojiyi harmanlıyoruz ve 2017’den beri daha fazla gelişmiş yapay zekâ ile öğrenme teknolojisini kullanmaya başladık” ifadelerini kullandı.

7.8 milyon videodan fazlası, YouTube Topluluk Kuralları’nı ihlal ettiği için kaldırıldı. Bu videoların %81’i de şirketin otomatikleştirilmiş sistemi tarafından tespit edildi. Kaldırılan videoların büyük bir çoğunluğu tespit edilmeden önce hiç izlenilmedi. Kaldırılan videoların yaklaşık dörtte üçü ‘spam’ videolardı.

Çocuk güvenliğini tehdit eden ve yetişkin içeriğine sahip olup kaldırılan videolar ise %10’luk bir dilimdi. Videoların sadece %0.4’ü şiddet içeren aşırılık barındırıyordu.

Kaldırılan kanallar ise topluluk kurallarını ihlal ettikleri yönündeki 3 uyarıdan sonra kaldırıldılar. 1.7 milyon kanalın %80’i ‘spam’ videolar yüzünden, %12’den fazlası yetişkin içeriği bulundurduğu için, %4.5’i ise çocuk güvenliği kurallarını ihlal ettiği için kaldırıldı. 50,2 milyon video, kanal düzeyinde askıya alma nedeniyle kaldırılmış oldu. Böylece üçüncü çeyrekte Youtube, yayın politikalarını ihlal eden toplamda 58 milyon videoyu kaldırmış oldu.

Kaldırılan 224 milyondan fazla yorum sebebi de YouTube’un topluluk kurallarını ihlal etmesiydi. Kaldırılan yorumların %99.5’i ise YouTube’un otomatik sistemi tarafından tespit edildi.

Kaynak: https://transparencyreport.google.com/youtube-policy/removals

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.