Connect with us

Teknoloji

İngiltere Tehlikeli Alanlarda Çalışacak Mikro Robotlara Yatırım Yapıyor

İngiltere hükümeti, yeraltı boru şebekeleri, hizmet dışı bırakılmış nükleer tesisler gibi tehlikeli çalışma sahalarında çalıştırmak üzere tasarlanan mikro robotların geliştirilmesine milyonlarda dolar değerinde yatırım gerçekleştiriyor.

Şuana Kadar 26.6 Milyon Sterlin Yatırım Gerçekleşti

Hava, su ve karada tehlikeli olarak nitelendirilecek alanlarda çalışabilecek bu mikro robotlar, rüzgar santralleri, petrol rafinerileri ve nükleer tesisler gibi ulaşılması ve çalışılması zor yerleri denetleyebilecek. İngiltere Bilim bakanı Chris Skidmore, bu mikro robotların geliştirilmesi için 15 projede toplam 26.6 milyon sterlin yatırım yaptıklarını açıkladı.

Yol Çalışmalarında Meydana Gelen Maliyeleri De Düşürecek

1 cm uzunluğunda üretilecek olan robotlar, cihazlardaki borulardan girerek çatlakları ve aksaklıkları bulmak için kullanılacak.

Ayrıca yılda 5 milyar avroya mal olan yol çalışmalarındaki sorunların giderilmesinde de kullanılması ve maliyetleri düşürmesi bekleniyor. Bilim Bakanı Skidmore konuyla ilgili açıklamasında “Şimdilik sadece hayatımızı etkilemeyen yol çalışmalarını hayal ederken, bu mikro tamir robotları, gelecekte hayatımızı kolaylaştıracak bir teknolojinin başlangıcını müjdeliyor.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir