Connect with us

Ekoloji

Hayvan Hakları İçin Mecliste Araştırma Komisyonu Kuruldu

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu

TBMM Genel Kurulunda, beş siyasi partinin desteği ve oy birliği ile “Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu” kuruldu. Böylece Türkiye’de bir ilk olarak hayvanlara yönelik şiddetin araştırılacağı, tedbir  ve çözüm yollarının belirleneceği bir araştırma komisyonu kurulmuş oldu.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu tarafından komisyonun kurulması ile ilgili yapılan açıklamada, “Eylül 2018’den bu yana verdiğimiz mücadele, bugün ilk meyvesini verdi. Defalarca duyurduğumuz taleplerimizden birincisi, yasa teklifinin hayvan hakları mücadelesi veren sivil toplum kuruluşları ile birlikte hazırlanması idi. Bugün ‘hayvanların haklarının korunması ile hayvanlara eziyet ve kötü muamelelerin önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi’ amacıyla TBMM Başkanlığına sunulan Meclis araştırması önergeleri birlikte görüşülmüştür” ifadesi kullanıldı.

Yaşar: Yaptırım Olarak Para Cezası Uygulamak, Kamu Vicdanına Aykırı

İYİ Parti Grubu adına söz alan Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste böyle bir ortak görüşün sağlanması dolayısıyla mutluluğunu dile getirdi. Yürürlükte olan Hayvanları Koruma Kanunu’nun isminin yeterli ve doğru olmadığını söyleyen Yaşar, söz konusu kanunun adının “Hayvan Hakları Kanunu” olarak değiştirilmesini istedi. Mevcut kanun hükümlerinin hayvan hakları konusunda etkisiz kaldığını dile getiren Yaşar, “Failin işlediği suçtan, idari para cezasıyla ‘kabahat’ adı altında kurtulması, maddi imkanları yeterli kişilerin hayvanlara diledikleri ölçüde ve oranda eziyet edebilecekleri izlenimi yaratmaktadır.” diye konuştu.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun, hayvanlara mal ya da eşya olarak bakılması anlayışını gözetmemesi gerektiğine dikkati çeken Yaşar, hayvanları yakan, zehirleyen, hayvanlara işkence ve tecavüz eden kişilere yaptırım olarak para cezası uygulamanın, kamu vicdanına aykırı olduğunu belirtti.

Komisyon 12 üyeden oluşacak, gerektiğinde Ankara dışında da görev yapabilecek.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir