Connect with us

Politika

Yerel Seçimler: Oy Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

oy kullanacak

Türkiye, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere odaklanmış durumda. 2 gün sonra yaklaşık 57 milyon seçmen, sandık başına gidecek. Bu seçimde 1 milyon 156 bin genç seçmen ilk kez oy kullanacak. Oyların geçerli olması ve sandık güvenliği açısından uyulması gereken bazı temel kurallar bulunuyor. İşte o kurallar:

Oy Kullanma Saatleri Farklılık Gösterebiliyor

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis olmak üzere 32 ilde seçmenler 07.00-16.00, diğer illerde 08.00-17.00 saatleri arasında oyunu kullanabilecek.

Oy Verme Saati Geçtiğinde Sırada Olanlar Oyunu Kullanabiliyor

Oy verme saati bittiğinde, sandık başında sıra bekleyen seçmenler oylarını kullanabilecektir. Sandık kapanma saatinde, oy kullanılan yerdeki kapılar kapatılır. İçeride kalan seçmenler oyunu kullanana kadar oy verme işlemi devam eder.

Oy Kullanmadan Önce Nerede Oy Kullanacağınızı Öğrenin

Oy kullanmaya gitmeden önce hangi okulda, hangi sandıkta oyunuzu kullanacağınızı öğrenin. Bilgilerinizi YSK’nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından öğrenebilirsiniz.

Seçmen Kağıdınız Olmadan Da Oy Kullanabilirsiniz

Oy kullanmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekiyor. Seçmen kağıdınız olmasa da, bu belgeler ile oy kullanabilirsiniz.

Cep Telefonu İle Oy Kullanmak, Kabinde Fotoğraf Çekmek Yasaktır

Sandık kurulu görevlisi oy kullanmanız için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecektir. Kabine cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla girilmesi yasaktır. Bu cihazlarınızı oy kullanmadan önce sandık kuruluna teslim etmelisiniz.

Oy Pusulasını Kontrol Edin, Zarfa Başka Bir Şey Koymayın

Oy pusulasında yırtık, işaret veya herhangi bir yazı olmamasına dikkat edin. Oy pusulasına ”TERCİH” veya ”EVET” mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılır. Size verilen zarfa, birleşik oy pusulasından başka, hiçbir şey koymamalısınız. Bu da oyunuzu geçersiz kılar.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’daki seçmenler, “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise “il genel meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy verilecek.

Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy atılacak.

Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Oyunuzu Kullandıktan Sonra Mutlaka İmza Atın

Oyunuzu sandığa attıktan sonra, seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin tam karşısına imzanızı atmalısınız.

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir