Connect with us

Politika

Dışişleri’nden “Bulgaristan Dinler Kanunu” Açıklaması

dışişleri bulgaristan cambazki dinler kanunu

Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na “Bulgaristan Dinler Kanunu” bağlamında atfedilen ifadeler hakkında bir açıklama yayınladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da Bulgaristan Dinler Yasası hakkında bu ülke basınında çıkan haberlere ilişkin, “”Sayın Bakanımızın geçtiğimiz günlerde, Bulgaristan’da parlamentodan geçen Dinler Yasası değişiklikleri ve uluslararası normlar konusunda Bulgar Dışişleri Bakanı’yla geçmişte yaptığı bir görüşmeye atıfta bulunduğu bir konuşmanın, kelimeler yanlış çevrilerek Bulgaristan basınında farklı şekilde yorumlandığı ve çarpıtıldığı görülmektedir. Bazı art niyetli çevrelerin Türk — Bulgar dostluğunu zedelemek amacıyla bu yolu denedikleri düşünülmektedir. Ancak sağlam temeller üzerine kurulu olan Bulgaristan ile dostluğumuz bu gibi oyunlarla bozulamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi açıklaması şu şekilde:

Bulgaristan’la çok yakın ve iyi ilişkilere sahibiz. Bulgaristan’daki soydaşlarımız da Bulgaristan’la ilişkilerimize özel bir değer katmaktadır. İki komşu, dost ve müttefik ülke olarak Türkiye ve Bulgaristan birbirlerinin içişlerine karışmama ilkesine özen göstermektedir.

Diğer taraftan, iki ülke Dışişleri Bakanlarının birçok konuda birbirleriyle yapıcı ve dostane diyalog ve istişare halinde olmaları gayet doğaldır. Bu çerçevede, Sayın Bakanımızın geçtiğimiz günlerde, Bulgaristan’da parlamentodan geçen Dinler Yasası değişiklikleri ve uluslararası normlar konusunda Bulgar Dışişleri Bakanıyla geçmişte yaptığı bir görüşmeye atıfta bulunduğu bir konuşmanın, kelimeler yanlış çevrilerek Bulgaristan basınında farklı şekilde yorumlandığı ve çarpıtıldığı görülmektedir. Bazı art niyetli çevrelerin Türk-Bulgar dostluğunu zedelemek amacıyla bu yolu denedikleri düşünülmektedir. Ancak sağlam temeller üzerine kurulu olan Bulgaristan ile dostluğumuz bu gibi oyunlarla bozulamayacaktır.

Bulgar Vekilden Türkiye’ye Suçlama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasına ilişkin Bulgaristan’daki milliyetçi parti VMRO vekili Angel Cambazki, Türkiye’nin Bulgar toplumunu bölmeye çalıştığını ileri sürdü.

VMRO, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi gerçekleştirdi. Protestoda bir konuşma yapan Cambazki, Çavuşoğlu’nun açıklamalarının Ankara’nın Bulgaristan’ın iç işlerine karışmak için bir sinyal olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin “Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi” (DOST) Genel Başkanı Lütfi Mestan aracılığı ile Bulgaristan’da toplumsal huzursuzluk yaratmaya ve toplumu bölmeye çalıştığını da söyleyen Cambazki, bu durumun ayrılıkçılığa ve özerklik taleplerine yol açacağını belirtti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir