Bizi Takip Edin

K2 TV

43 Yıl Önce Bugün: Yugoslavya Devlet Başkanı Tito Türkiye’de

josip tito yugoslavya türkiye ziyaret 1976

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı Josip Broz Tito, 43 yıl önce bugün, Türkiye’yi ziyaret etti. 1976’da gerçekleştirilen ziyarette Tito’yu, dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk karşılıyor. Askerlerimizi “Merhaba Asker” diyerek selamlayan Tito’yu karşılayanlar arasında Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit de bulunuyor.

 

Josip Broz Tito Kimdir?

1892 yılında, Hırvatistan’ın Kumrovec (Zagreb yakınında) dünyaya geldi. Babası Hırvat, annesi Sloven’di. 1.Dünya Savaşı’nda, Avusturya- Macaristan ordusunda görev yaptı. Savaş karşıtı görüşleri sebebiyle tutuklandı. Daha sonra serbest bırakılarak, tekrar orduya alındı. Bukovina cephesinde, Ruslara esir düştü ve ihtilalden sonra Bolşeviklere katıldı. Üç yıl Rus iç savaşında görev aldı. Rusya’da sosyalizmi benimseyen Tito, ülkesine gelerek ‘Yugoslavya Komünist Partisi’ni kurdu. 1928 yılında tutuklanarak, altı yıl hapse mahkûm edildi. 1934 yılında hapisten çıktı.

Alman Nazi birliklerinin 1941 yılında Yugoslavya’ya saldırması üzerine, ülkesindeki farklı etnik ve dinsel grupların içerisinde bulunduğu partizan direniş grubunu oluşturdu. Yugoslavya Krallığı’nın Almanya’ya teslim olmasına rağmen, partizan grubu ile Almanları püskürtmeyi başardı. 1943’te mareşal unvanını aldı. 1945’te hükümet başkanı görevine getirildi. Aynı yıl yapılan seçimlerde Tito’nun partisi Halk Cephesi galip çıktı. Ülkenin yönetim şeklini monarşiden, federal cumhuriyete çevirdi.  13 Ocak 1953 tarihinde Yugoslavya Devlet Başkanı seçilen Tito, 16 Mayıs 1974 yılında ‘Yaşam Boyu Devlet Başkanı’ unvanını aldı ve 1980 yılındaki vefatına kadar bu görevini sürdürdü.

Josip Broz Tito, 4 Mayıs 1980 tarihinde, 88 yaşında Ljubljana’da hayatını kaybetti. Tito’nun liderliğinde farklı etnik yapıların barış içerisinde bir yer olan Yugoslavya, Tito’nun ölümünden sonra dağılma sürecine girdi. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti 1992 yılında tamamen dağıldı.

Dağılma sürecinde birçok katliamın ve soykırımın yaşandığı coğrafyada, bugün Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya ve Kosova devletleri yer alıyor.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.