Connect with us

Politika

43 Yıl Önce Bugün: Yugoslavya Devlet Başkanı Tito Türkiye’de

josip tito yugoslavya türkiye ziyaret 1976

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı Josip Broz Tito, 43 yıl önce bugün, Türkiye’yi ziyaret etti. 1976’da gerçekleştirilen ziyarette Tito’yu, dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk karşılıyor. Askerlerimizi “Merhaba Asker” diyerek selamlayan Tito’yu karşılayanlar arasında Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit de bulunuyor.

 

Josip Broz Tito Kimdir?

1892 yılında, Hırvatistan’ın Kumrovec (Zagreb yakınında) dünyaya geldi. Babası Hırvat, annesi Sloven’di. 1.Dünya Savaşı’nda, Avusturya- Macaristan ordusunda görev yaptı. Savaş karşıtı görüşleri sebebiyle tutuklandı. Daha sonra serbest bırakılarak, tekrar orduya alındı. Bukovina cephesinde, Ruslara esir düştü ve ihtilalden sonra Bolşeviklere katıldı. Üç yıl Rus iç savaşında görev aldı. Rusya’da sosyalizmi benimseyen Tito, ülkesine gelerek ‘Yugoslavya Komünist Partisi’ni kurdu. 1928 yılında tutuklanarak, altı yıl hapse mahkûm edildi. 1934 yılında hapisten çıktı.

Alman Nazi birliklerinin 1941 yılında Yugoslavya’ya saldırması üzerine, ülkesindeki farklı etnik ve dinsel grupların içerisinde bulunduğu partizan direniş grubunu oluşturdu. Yugoslavya Krallığı’nın Almanya’ya teslim olmasına rağmen, partizan grubu ile Almanları püskürtmeyi başardı. 1943’te mareşal unvanını aldı. 1945’te hükümet başkanı görevine getirildi. Aynı yıl yapılan seçimlerde Tito’nun partisi Halk Cephesi galip çıktı. Ülkenin yönetim şeklini monarşiden, federal cumhuriyete çevirdi.  13 Ocak 1953 tarihinde Yugoslavya Devlet Başkanı seçilen Tito, 16 Mayıs 1974 yılında ‘Yaşam Boyu Devlet Başkanı’ unvanını aldı ve 1980 yılındaki vefatına kadar bu görevini sürdürdü.

Josip Broz Tito, 4 Mayıs 1980 tarihinde, 88 yaşında Ljubljana’da hayatını kaybetti. Tito’nun liderliğinde farklı etnik yapıların barış içerisinde bir yer olan Yugoslavya, Tito’nun ölümünden sonra dağılma sürecine girdi. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti 1992 yılında tamamen dağıldı.

Dağılma sürecinde birçok katliamın ve soykırımın yaşandığı coğrafyada, bugün Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya ve Kosova devletleri yer alıyor.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

CHP’li Güncer’den ‘Tohum’ Tepkisi: Böyle Giderse Yemeği Soya Yağı İle Yaparız

aladddin güncer tohum trakya tarım

Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘Stratejik Ürünlerin Ekimini Yaygınlaştırmak’ amacıyla 21 ilin çiftçisine tohum desteği verecek. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre uygulama ile tohum bedelinin yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak. Bakanlık söz konusu uygulamanın Türkiye genelinde 21 ili kapsadığını da duyurmuştu. Bunun üzerine açıklanan 21 ilin dışındaki illerden uygulamaya tepkiler yükselirken, bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer’den geldi.

Alaaddin Güncer: “Böyle Giderse Yemeği Soya Yağı İle Yaparız”

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla duruma tepki gösteren CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, Trakya çiftçisinin çalışkanlığını da dile getirdiği açıklamasında, “Kırklareli, Tekirdağ, Edirne yani Trakya’nın hiçbir ili Tarım Bakanlığı’nın %75 tohum hibe projesi kapsamına alınmadı. Halbuki yağlık ayçiçeğinin %50 den fazlasını bu iller üretiyor. Çalışkan Trakya çiftçisi ülkemiz işgal altındayken dahi hem düşmanla mücadele etti hem de tüm zorluklara rağmen üretmeye devam etti. Trakya çiftçisi eşitlikçi olmayan tarım politikalarına asla boyun eğmez ve üretmeye devam eder.Ancak; böyle giderse yemeği “SOYA YAĞI” ile yaparız 2 yıl sonra. Demedi demeyin” ifadelerini kullandı.

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer’den Koronavirüs Açıklaması

Yerel Seçimlerin Yıl Dönümü: CHP Kırklareli İl Başkanı Güncer’den Mesaj

Okumaya devam et