Connect with us

Ekonomi

İyzico, PayU Tarafından 165 Milyon Dolara Satın Alındı

iyzico barbaros özbuğutu

Türkiye’nin önemli FinTech girişimlerinden biri olan iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı.

Webrazzi’den Arden Pabuçciyan’ın haberine göre, 6 yıl önce Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Işın tarafından kurulan iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı. PayU GPO (Global Payment Organization) CEO’su Mario Shiliashki PayU’nun yerel piyasalardaki konumunu sağlamlaştırma ve faaliyet gösterdikleri hızlı büyüyen tüm pazarlarda bir numaralı ödeme sağlayıcısı olma hedefi kapsamında iyzico’yu bünyelerine kattıklarını dile getirdi. Shiliashki, iyzico kurucuları Barbaros ve Tahsin ile beraber tüm iyzico takımının PayU ekibine katılmasından dolayı çok mutlu olduklarını da paylaştı.

Girişimcilere Özel: En Çok Kullanılan Girişimcilik Jargonları

Özbuğutu: Hedefimiz Türkiye’nin En Büyük 5 Finans Şirketi Arasına Girmek

Barbaros Özbuğutu, bugünün iyzico için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu ve 2013 yılında ortağı Tahsin’le iyzico’yu Türkiye’nin her yerindeki KOBİ’lerin online ödeme almasını mümkün kılmak hedefi ile kurduklarını paylaştı. 3 kişi olarak başladıkları bu hayalin 150 kişilik bir ekibe, milyarlarca liralık işlem hacmine sahip, ülkemizin e-ihracat menzilini 1,5 katına çıkaran Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketlerinden birine dönüştüğünün altını çizen Özbuğutu, iyzico olarak hedeflerinin Türkiye’de ve bulundukları bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi arasına girmek olduğunu belirtti.

Workinlot: Yapay Zeka İle İlgili Projenize Destek Mi Arıyorsunuz?

28 Milyon Dolar Değerinde Yatırım Almıştı

Wired UK tarafından İstanbul’un en gözde 10 girişimi arasında gösterilen ve Money 20/20 Asya‘da önde gelen 100 FinTech şirketi arasında yer alan iyzico daha önce IFC, Vostok Emerging Finance, Amadeus Capital Partners, 212, Pachicle Invest, Speedinvest ve Beenos Partners’tan toplamda 28 milyon dolar değerinde yatırım almıştı.

Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Işın şirket yönetimindeki görevlerine devam ederken aynı ekip, PayU’nun Türkiye operasyonlarını devralacak.

Yapılan satın alma anlaşmasının, düzenleyici ve denetleyici kurumların onayına istinaden önümüzdeki aylar içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Bu satın alma ile birlikte PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı Türkiye oldu.

Öğrenilmiş Dersler: Bu 10 Girişimcilik Hatasını Yapmayın

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.