Connect with us

Teknoloji

ABD’den Huawei İçin Teknoloji Hırsızlığı Soruşturması

The Wall Street Journal, ABD Adalet Bakanlığı’nın son birkaç yıl içinde Huawei için “Birden fazla insandan ve şirketten fikri mülkiyeti çaldığı” iddialarını araştırdığını belirtti. Ayrıca Çinli üreticinin rakip firmalardan çalışanları nasıl kendi bünyesine kattığıyla ilgili de sorular yöneltiliyor.

Habere göre yeni soruşturma, Huawei’nin önceki incelemelerde yer almayan işlerini de kapsıyor. The Wall Street Journal, Mayıs ayında Huawei’nin gerçekleştirdiği birkaç illegal aktiviteyi listelemişti. Bunlardan biri de Portekizli bir şirketten kamera teknolojisinin çalınmasıydı. Ancak Huawei iddialara karşı “Fikri mülkiyet haklarının bütünlüğüne saygı duyuyoruz – hem kendi işimiz için hem de eş, ortak ve rakip şirketler için.” açıklaması ile kendini savunmuştu.

Huawei şu anda ABD’nin Varlık Listesi’nde yer alıyor, dolayısıyla herhangi bir Amerikalı tedarikçiyle iş yapamıyor. Bu hafta gelen haber ise durumun ciddiyetinin arttığını gösteriyor. Huawei’nin çıkaracağı yeni telefonu Mate 30, uygulanan yaptırım yüzünden Google Play servislerine ve Android işletim sistemine sahip olmayacak.

Huawei’ye yapılan önceki suçlamalar ve yeni soruşturma ise Huawei’nin Varlık Listesi’nde bulunmasıyla ilişkili değil. Şirketin Varlık Listesi’ne yerleştirilmesini ana sebebi Çin hükümetinin Huawei aracılığıyla casusluk yaptığı iddiasıydı. Tabii daha sonra ticaret savaşının patlak vermesi de bu iddiaları daha da arttırdı. Huawei çok hızlı bir şekilde ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit eden bir unsur haline getirildi. Yeni yapılan soruşturma ise Huawei’nin önceden teknoloji çaldığı iddialarını yönelik açılan bir soruşturma.

Ne Olmuştu?

Ocak ayında ABD Adalet Bakanlığı, şirketin İran ile yaptığı işlerle ilgili olarak Huawei’ye karşı 13 suç duyurusunda bulunmuştu. İran, ABD’nin yaptırım uyguladığı ülkeler arasında yer aldığından Huawei, Huawei Device USA, Skycom Tech ve CFO Men Wanzhou, banka dolandırıcılığı da dahil olmak üzere birçok suçu işlemekle suçlanmıştı.

Huawei ayrıca T-Mobile şirketinin telefon test etme robotu ‘Tappy”nin teknolojisini çalmakla da suçlanmıştı. Ancak şirket açtığı karşı davayı kazanamamış ve T-Mobile şirketine 4.8 milyon dolar ödeme yükümlülüğüyle karşılaşmıştı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir