Connect with us

Teknoloji

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Nasıl Hacklendiği Ortaya Çıktı

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey'in

Twitter’ın kurucusu, ortağı ve aynı zamanda CEO’su olan Jack Dorsey’in 4,2 milyon takipçili resmi hesabı hacklenmişti. Hackerlar hesaba erişmiş ve bu erişimi kendi gruplarını tanıtmak için kullanmıştı. Hackerlar aynı zamanda, Jack Dorsey’in hesabından nefret söyleminde de bulunmuştu.

15 dakika içinde hesap tekrar kontrol altına alındı ancak bu olay, Twitter kullanıcılarının Twitter’ın güvenliğini sorgulamasına yol açtı. Twitter’ın kurucusunun bile hesaplarında güvenlik açığı olduğu ve telefon tabanlı kimlik doğrulamasının ne kadar yetersiz olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Peki, Hackleme Nasıl Gerçekleşti?

Kendilerine Chuckle Squad diyen  hackerlar, Twitter’ın daha önce satın aldığı, SMS ile tweet atmayı sağlayan Cloudhopper’a girmeyi başardı. Twitter kullanıcıları, internete erişim sağlayamadıkları zamanlarda Cloudhopper kullanarak kısa mesaj yoluyla tweet atabiliyorlar. Sistem sadece telefon numaranızı Twitter hesabınıza bağlamanızı gerektiriyor.

Twitter’ın açıklamasına göre sağlayıcının “güvenlik gözetimi”, hackerların kontrolü ele geçirmesine izin verdi. Genel olarak bu tür saldırılara SIM Hackleme deniyor. Bu olay sayesinde Dorsey’in telefon numarası, başka bir telefona aktarılabiliyor.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir