Connect with us

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 74. Genel Kurulu’nda Liderlere Seslendi

birleşmiş milletler genel kurulu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu’nda liderlere hitap etti.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satır başları şu şekilde:

5 Milyon Sığınmacıyı Misafir Ediyoruz

“Suriye küresel adaletsizliğin sembolü haline gelen bir coğrafya oldu. Suriye’de DEAŞ’a karşı en büyük darbeyi Türkiye vurdu. DEAŞ’ın Suriye’deki çöküş sürecini biz başlattık. Beş milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. New York nüfusunun yarısı kadar Suriyeli Türkiye’de misafirimiz. Peki Türkiye’ye gelen bir şey var mı? Suriye sığınmacılar için Avrupa Birliği’nden bize gelen destek 3 milyar avro. Sığınmacılar için yürüttüğümüz çalışmalarda tek başımıza bırakıldık.”

Beş milyon sığınmacıya yani New York şehir nüfusunun yarısı kadar Suriyeli kardeşimizi topraklarımızda misafir ediyoruz. Avrupa Birliği’nden şu ana kadar bize gelen destek 3 milyar avrodur.”

“Aylan bebeği dünya çok çabuk unuttu bir gün aynısını sizin de başınıza gelebilir. Sığınmacılar için yürüttüğümüz çalışmalarda Türkiye tek başına bırakıldı.”

“Suriye’den kaçanların geri döndüğü tek yer Türkiye’nin güvenli hale getirdiği yerlerdir. Suriye’nin dörtte birini işgal eden PKK/YPG terör yapılanması ortadan kaldırılmalıdır. ABD ile güvenli bölge görüşmelerimiz sürüyor. 30 km derinlikte bir bölgede 2 milyon Suriyelinin iskanını sağlamayı amaçlıyoruz.”

Nükleer Güç Ya Herkes İçin Yasak Ya Da Herkes İçin Serbest Olmalıdır

“Sizlerin huzurunda tekrar ediyorum. Dünya 5’ten büyüktür. Zihniyetimizi de, kurumlarımızı da, kurallarımızı da değiştirmenin zamanı gelmiştir. Nükleer güç sahibi ülkelerle bunlara sahip olmayan ülkelerin varlığı tek başına dünyanın dengesini bozmaya yetiyor. Nükleer silah sahibi olanların, nükleer silahı olmayanları tehdit etmesi manidardır. Huzurlu gelecek için bu sorunu adalet temelinde çözelim. Nükleer güç ya herkes için yasak ya da herkes için serbest olmalıdır.”

Doğu Akdeniz’de Türkiye’ni ve Kıbrıs Türk Halkının Çıkarlarını Koruyacağız

“Akdeniz havzası daha başka sorunlarla karşı karşıyadır. Kıbrıs meselesi Rum tarafının uzlaşmaz tavrı nedeniyle çözülemedi. Türkiye Kıbrıs’ta garantördür, Yunanistan garantördür, İngiltere garantördür. Kıbrıs’taki sorunun sıfır garantiyle çözülebileceğini söyleyenlerin kötü niyetli olduğu ortadadır.”

“Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin, hem de Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını koruyacağız.”

BM Ne İşe Yarıyor?

“Bugün adaletsizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarıdır. Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir? Bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor? 1947’de neresiydi, 1949-67’de neresiydi ve şu anda İsrail neresidir? İsrail doymuyor. BM’nin İsrail’le ilgili aldığı kararları uygulanmıyor. O zaman BM ne işe yarıyor? Türkiye olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, çözüm 1947 anlaşması temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasıdır.”

“Size BM kürsüsünden soruyorum, İsrail devletinin sınırları neresidir? 1948 sınırları mıdır, 1967 sınırları mıdır yoksa daha başka sınırları mı vardır? Yüz yılın anlaşması denen girişimin amacı Filistin’i tamamen ortadan kaldırmak mı? Bunlar dünyayı kana mı bulamak istiyorlar? BM başta olmak üzere, uluslararası camianın tüm aktörleri vaatlerin ötesinde somut destek vermelidir. Filistinliler için yardım ve bayındırlık çalışmalarının etkin bir şekilde sürdürülmesi bu açıdan çok önemlidir. Türkiye, mazlum Filistin halkının yanında yer almaya devam edecektir.”

75. Genel Kurul Başkanlığına Adayız

“Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı’na adayız; İstanbul’u çok kapsamlı bir BM merkezi haline getirmek istiyoruz.”

“Erdoğan, sözlerine son verirken Türkiye’nin 75. BM Genel Kurul Başkanlığı’na talip olduğunu ve bunun için eski AB Başkanı ve Büyükelçi Volkan Bozkır’ı aday gösterdiklerini açıkladı.”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir