Connect with us

Politika

ABD’den ‘Barış Pınarı’ Açıklaması: ABD, Bu Operasyonu Desteklemeyecek

barış pınarı abd açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından, beklenen ‘Barış Pınarı’ harekatı için Washington’dan önemli bir açıklama yapıldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; “Türkiye yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada DEAŞ’ı yenen ABD kuvvetlerinin artık doğrudan bu bölgede olmayacağı, Türkiye’nin bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır yakaladığı DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacağı da belirtiliyor.

Çavuşoğlu: Suriye’ye De Huzur, Barış ve İstikrarın Gelmesine Katkı Sağlayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yapılan açıklamayı değerlendirdi. Çavuşoğlu, “Bölgeyi teröristlerden temizleyerek ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Tansi: ABD Açıklaması Kabul Edilemez Bir Metindir

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Deniz Tansi, Washington’dan ‘Barış Pınarı’ harekatı için yapılan açıklamayı K2 Haber için değerlendirdi. Açıklamayı aba altından sopa göstermek olarak nitelendiren Tansi, “ABD’nin açıklaması kabul edilemez bir metindir” ifadelerini kullandı.

Tansi’nin açıklamaları şu şekilde:

“ABD’nin bu açıklaması, “aba altından sopa göstermek”le nitelendirilebilir. Şöyle ki, mevcut başkan Trump, IŞİD’in kurulmasında bizzat Obama ve yönetimini suçlamıştı. Türkiye’nin PKK/PYD terörüne karşı meşru hareketini, kendi kurdurduğu IŞİD’le tehdit etmektedir. Nerede ABD ve Batılı müttefikleri sıkışsa, IŞİD adı verilen, militanları Batı’dan devşirilmiş bu yapı akıllara gelmektedir. Böylece hem Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda operasyon yapacağı bölgede, hem Türkiye ve Batı başkentlerindeki olası terör saldırılarında, ülkemiz sorumlu gösterilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’ye yönelik doğrudan askeri hareketliliğe girmeyen ABD, PKK/PYD, IŞİD gibi terör aparatlarını burada potansiyel bir tehdit sopası, hatta Obama’nın ünlü fotoğrafındaki “beyzbol sopası” olarak göstermektedirler. Bir yandan PKK/PYD terörüne tırlar dolusu silah ABD tarafından gönderilmekte, bir yandan da IŞİD erketede bekletilmektedir. Zira, Suriye’nin kuzeydoğusunda bir “terör antitesi”, “PKK/PYD’ye devlet kazandırma” stratejisinde Pentagon’daki malum kliğin gözü dönmüştür. Söz konusu ABD açıklaması kabul edilemez bir metindir. Ülkemiz meşru hakları çerçevesinde Suriye’deki terör yapılanmalarına karşı doğal olarak harekete geçecektir. Bu arada Esad yönetimiyle, hem şimdiki koşulla, hem de iç savaş sonrası düzen için diplomatik diyaloğa ivedilikle geçilmeli, Rusya’nın bölgedeki konumuna dikkat edilmeli, ihmal edilmemelidir. Zaman aleyhimize işlemektedir.”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir