Connect with us

Ekoloji

Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden ‘TBMM Komisyon Raporu’ Açıklaması

bağımsız hayvan hakları topluluğu

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapora ilişkin ortak bir açıklama yayınladı. Bir türcülük abidesi olduğu belirtilen rapor için, hayvanların insan çıkarları için sömürülmelerine onay verdiği ifade edildi.

Yapılan ortak açıklama şu şekilde:

Peki, Bu Veganlık Dedikleri Nedir?

Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden Öneriler

“TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun raporu, şu ana kadar medyaya yansıyan şekliyle, adeta bir türcülük abidesidir. Komisyon tarafından yapılan önerilerde bazı hayvanlara şiddet için cezalar artırılırken, bazılarına yönelik şiddetin, esaretin ve katlin koşulları belirlenerek yasal dayanakları güçlendirilmiştir.

  • Hayvan dövüştürmenin açıkça yasaklanmaması,
  • Atlı faytonların sadece sayısının azaltılarak olumlanması,
  • Hayvan deneylerinin engellenmemesi,
  • Petshoplarda sadece kedi ve köpek satışına karşı olunması,
  • Avcılık denilen vahşetin bazı şartlarda sürdürülmesi,
  • Deniz memelilerinin esareti için refah koşullarının dile getirilmesi,
  • Hayvanat bahçelerinin şehir dışına çıkarılarak korunması.

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers 

Mezbahalardaki Çığlıkları Duymuyorlar

Bu tür öneriler, 21.yüzyılda hiçbir koşulda kabul edilebilir değildir. Sokak hayvanlarına yönelik şiddet çığırından çıktığı için zorunlu hale gelen birkaç olumlu öneri öne çıkarılarak medyada sanki hayvan hakları alanında devrim yapılıyor gibi bir algı yaratılıyor.

Biz yaşam hakkı savunucuları, bu taslak raporun hayvanlardan ekonomik yarar sağlayanlara dokunma cesaretini gösteremediğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Birçok hayvan türü yine mal, eşya ve köle gibi görülmeye devam edilmiş, insan çıkarları için sömürülmelerine onay verilmiştir.

Mezbahalardaki çığlıkları duymayanların; bedenleri ve bedensel çıktıları için zulmedilen hayvanları sadece satılacak bir eşya gibi görenlerin, sırtına kırbaç vurulan atlara bakıp ‘nostalji’ diyenlerin hayvan haklarını geliştirme adına yazacakları rapor da ancak bu olabilir.

Veganlık ve Hayvanseverlik Ayrılmaz Bir Bütündür

Hayvan Haklarını Savunmak Veganlıktır

Bu bildiriyi toplumun dikkatine sunarken, bu vesileyle bir kez daha herkese veganlık çağrısında bulunuyoruz. Hayvan haklarını savunmak, hiçbir ayrım yapmadan bütün hayvanların yaşamlarını sömürüden uzak bir şekilde özgürce yaşamasına saygı duymaktır.

Hayvan haklarını savunmak veganlıktır.

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri”

Veganlığın Temeli Sömürüye Karşı Çıkmaktır

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.