Connect with us

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Mustafa Akıncı’yı Esefle Kınıyorum

mustafa akıncı fuat oktay

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabı üzerinden KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı için açıklamalarda bulundu. Barış Pınarı Harekatı için yaptığı açıklamalara ilişkin Akıncı’yı esefle kınadığını belirten Oktay, Akıncı’nın Kıbrıs’ta hayatını kaybeden askerlerin kemiklerini sızlattığını ifade etti.

Mustafa Akıncı Ne Demişti?

mustafa akıncı

“Bu sorunun gerçek muhatabı elbette Türkiye’de yaşayanlardır. Ama benim inancım Suriye topraklarının artık neredeyse 10. yılına girmekte olan savaşa doyduğu noktasındadır. On yıldır akan kan bundan böyle de akmaya devam ederse barışa ulaşmak mümkün olmayacaktır. Bana göre Türkiye’nin mutlu ve huzurlu geleceği Türkü – Kürdü – Arabı ve Türkmeni ile tüm bölge halklarının dialog içinde inşa edecekleri bir düzenle mümkün olacaktır.”

“1974 yılında 27 yaşındayken, Faşist Yunan Cuntasının neden olduğu Türkiye’nin askeri harekatında ben de her genç Kıbrıslı Türk gibi görev aldım. Lefkoşa’da Dereboyu’ndaki savaşta arkadaşlarım yanımda şehit düştüler; pek çoğumuz gibi ben de savaşın ne demek olduğunu yaşayarak öğrendim. Bu nedenle savaşın acılarını hiçbir toplumun yaşamasını istemem. Türk- Kürt- Arap hiçbir çocuğun burnunun kanamasını arzulayamam. Daha önce de söyledim 1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir.”

KKTC Başbakanı Tatar’dan Barış Pınarı Harekatı Açıklaması

KKTC Başbakanı Ersin Tatar katıldığı bir toplantıda Barış Pınarı Harekatı için açıklama yaptı. Tatar, “Türk askeri Suriye’de memleketimizin huzuru ve güvenliği için, bölge barışı için bir harekattaysa, tabi ki Mehmetçiğimizi ve Türk ordusunu buradan duamızla selamlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir