Bizi Takip Edin

Ekoloji

Bugün 1 Kasım Dünya Vegan Günü: Peki, Bu Veganlık Dedikleri Nedir?

dünya vegan günü veganizm

Bugün 1 Kasım Dünya Vegan Günü.  The Vegan Society’nin (Vegan Topluluğu) başında bulunan Louise Wallis 1994 yılında, hem topluluğun 50.yılını kutlamak hem de veganlık ve veganizm kelimelerinin değer kazanmasını sağlamak için 1 Kasım’ı ‘Dünya Vegan Günü’ ilan etmiştir. O günden sonra tüm dünyada her yılın 1 Kasım’ı, veganlar tarafından kutlanmaktadır.

Dünya Vegan Günü: Peki, Veganizm Nedir?

Peki, Veganizm veya Veganlık nedir? Günümüzde de kabul edilen veganlık tanımı, 1979 yılında, Vegan Derneği tarafından yapılmıştır: “Veganlık hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlarla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden –uygulanabilir olan en mümkün mertebede- kaçınan ve buna ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımını destekleyen felsefe ve yaşam biçimidir. Beslenme söz konusu olduğunda, hayvanlardan tamamen veya kısmi olarak elde edilen ürünlerin reddedilmesini ifade eder.”

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers 

Veganlık Sadece Hayvansal Ürün Tüketmemek Değildir

Yani özünde Veganizm, hayvanların da insanlar gibi bilinç sahibi, duyarlı bir canlı olduğu gerçeğinden hareket eden, hayvanlara uygulanan her türlü sömürüyü reddeden, etik bir tutumdur. Tabi beslenme, vegan pratiğin sadece bir ayağı. Veganlar aynı zamanda hayvan sömürüsü içeren ya da hayvanlar üzerinde denenen hiçbir ürünü de kullanmazlar. Yani deri giymezler, yün kullanmazlar. Hayvanlar üzerinde deney yapılmış kozmetik ürünlerini de kullanmazlar. Veganlar hayvanların eğlence, turizm, spor, kültür, gelenek vs. adı altında kullanılmasına da tamamen karşıdırlar. Adalar’da fayton kullanımını nostaljik bulup, destek veren bir vegan yoktur. Temel nokta, hayvanların yaşam hakkını tanımak ve onların yaşamına saygı duymak olarak ifade edebiliriz.

Türkiye’de Veganizm Yükseliyor

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de veganlık büyük bir hızla yükseliyor. Bugün Türkiye’de veganizm veya veganlık üzerine çalışmalar yürüten birçok sivil toplum kuruluşu, üniversite kulübü, doktor ve akademisyen bulunuyor. Vegan restaruantlar, vegan giyim mağazaları, hayvanlar üzerinde denenmemiş kozmetik ürünleri satan yerler giderek yaygınlaşıyor. Süpermarketlerde bulunan vegan ürün sayısı çok hızlı artıyor.

Bilimin, Aklın ve Vicdanın Sesini Dinleyip Vegan Olun

Bugün Türkiye’de 10 binin üzerinde vegan bulunduğu tahmin ediliyor. Vejeteryanlar ile birlikte bu rakamın Türkiye nüfusunun yüzde 1’ine denk geldiği (yaklaşık 800 bin kişi) belirtiliyor. Tabi veganlar ile vejeteryanlar arasında derin farklar bulunuyor. Vejeteryanlar sadece et ve balık yemiyor. Veganlar ise her türlü hayvansal gıdayı reddediyor. Bu davranışı da türcülük olarak adlandırırlar. Veganlar et ürünlerini, balık, süt, peynir, yoğurt, tereyağ, yumurta ve bal gibi hayvanlardan elde edilen hiçbir gıdayı tüketmiyor. Sadece bitkisel kaynaklı ürünler ile besleniyorlar. Yani meyve, sebze, tahıl ve bakliyat tüketiyorlar.

Google’da aranma eğilimlerine bakıldığında da özellikle 2013’ten sonra vegan ve vejetaryen terimlerinin aranma sıklığının yaklaşık 8 kat arttığı görülüyor.

Türkiye’deki Veganlığı Tercih Eden Ünlü İsimler

Nevşin Mengü, Murathan Mungan, Ayça Tekindor, Zülfü Livaneli, Sertap Erener, Güven Kıraç, Leman Sam, Ceylan Ertem, Ünsal Arık, Zeynep Casalini

Dünya Vegan Günü: İnsanlar Neden Vegan Oluyorlar?

Veganlık Hakkında Doğru Bilgiler İçin Hangi Kişi veya Oluşumları Takip Etmelisiniz?

Zülal Kalkandelen / Vegan Aktivist – Gazeteci

Dr. Oğuzhan Kınıkoğlu / Deneye Hayır Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Murat Kınıkoğlu / Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Suat Erus / Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Barika Göncü / Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi

Aslı Alpar / Deneye Hayır Derneği

Barış Şengün / Empati Platformu

Ayşem Özleyiş Oğuz / PADER – Patili Canlar İstanbul Temsilcisi

Tuğçe Madayanti Dizici / Vegan Aktivist – Gazeteci

Mehtap Tüysüz / TVD Denetleme Kurulu Başkanı

Melike Dirikoç / Vegan Aktivist

Vegan Derneği Türkiye

Deneye Hayır Derneği

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu

İstanbul Vegan İnisiyatifi

Empati Platformu

PADER – Patili Canlar

Veganlığın Temeli Sömürüye Karşı Çıkmaktır

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.