Connect with us

Ekoloji

TVD’nin ‘Dünya Vegan Günü’ Etkinliğine 2 Bine Yakın Kişi Katıldı

dünya vegan günü

Dünya Vegan Günü Türkiye 2019 Etkinliği, iki bine yakın kişinin katılımıyla 3 Kasım Pazar günü büyük bir organizasyonla gerçekleştirildi. V-Label International ana sponsorluğu ve Türkiye Vegan Derneği organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinliğin bu yıl da mekan sponsorluğunu Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel üstlendi.

Birbirinden farklı konularda 10’dan fazla konuşmacının sunumuyla gerçekleşen panellerle birlikte, ziyaretçileri fuaye alanında ürün sergileri, tadım etkinlikleri, vegan mutfak atölyesi, çocuklarla hayvanlar etkileşimi resim atölyesi, kitap tanıtımları ve hayvan hakları temalı  fotoğraf sergisi karşıladı.

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers 

Hayvan Hakları, Sağlık ve Ekoloji alanında uzman konuşmacıların yer aldığı panelde, Prof. Dr. Hakan Şentürk, Dr. Öğr. Üyesi Barika Göncü, Çevre Bilimci Canan Orhun, Dr. Murat Kınıkoğlu, Dr. Suat Erus, Deneye Hayır Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Melda Onur ve Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu, Dr. Munkhtsetseg Banzragch Yağcı, TVD Diyetisyeni Didem Varol, Sanatçı Ayça Tekindor, Türkiye Vegan Derneği Başkanı Ebru Arıman gibi pek çok konuşmacının yanı sıra Basit Vegan Platformu’nun kurucusu Gazeteci Şebnem Turhan da atölye çalışmasıyla yer aldı. Çocukların da unutulmadığı etkinlikte Çocuklarla Hayvanlar Etkileşimi Resim Atölyesi minik ziyaretçilerle buluştu. Çocuk hayvan dostlarının renkli çalışmaları daha sonra TVD tarafından sergilenecek.

vegan günü etkinliği tvd

Dünya Vegan Günü: İnsanlar Neden Vegan Oluyorlar?

Katılımcılarla İnteraktif Anket Çalışması Yapıldı

Dünya Vegan Günü etkinliğinde bu alandaki bilimsel çalışmalar da unutulmadı. Akademik çalışmalar için ayrı bir başvuru ve irtibat masası oluşturulan etkinlikte çeşitli akademik çalışmalara temel oluşturacak kaynak sağlanması adına katılımcılarla araştırmacılar bir araya geldi.

Vegan olanlardan ziyade vegan olmayanlar, veganlığa ilgi duyan, bilgi sahibi olmayan ve merak edenleri ağırlıklı olarak hedefleyen etkinlikte diğer yıllardan farklı olarak ilk kez eş zamanlı interaktif bir anket çalışması da yapıldı. Çalışmada ilk olarak ziyaretçilere bu etkinlikte bulunma nedenleri soruldu. Anket katılımcılarının %50,6’sı “Vegan olduğu için” bu etkinlikte bulunduğu yanıtını verirken, %24,8’i “Veganlığa ilgi duyduğu için”, %15’i “Vejetaryen olduğu için” ve %8’i de “Merak ettiği için” bu etkinlikte bulunduğunu ifade etti. Veganlık hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz sorusuna katılımcıların %52,6’sı “Evet” yanıtını verirken %47,4’ü “Hayır” cevabı verdi. “Ev dışında beslenme konusunda alternatifleriniz yeterli mi?” sorusuna katılımcıların %88’i “Hayır” yanıtı verirken %12’si “Evet” yanıtı verdi. Hayvansal ürünleri hayatınızdan çıkarma sebebinizi en iyi ne açıklar sorusuna 3 seçenekli oranlama yapma şansı verilen katılımcılar, 10 üzerinden 8,4 ile birinci sırada “Hayvan Hak ve Özgürlükleri”, 10 üzerinden 6,3 ile ikinci sırada “Sağlık”, 10 üzerinden 6 ile üçüncü sırada “Ekoloji” ve 10 üzerinden 1,2 ile son sırada “Diğer” nedenlerini işaretledi. Etkinliğin değerlendirmesinin de yapılması istenen ankette, “Bugün burada daha önce duymadığınız bir bilgi aldınız mı?” sorusuna, katılımcıların %87,3’ü “Evet”, “%12,7’si ise” Hayır” yanıtı verdi. “Şu ana kadar duyduklarınızdan ne derece etkilendiniz?” sorusuna, katılımcıların % 79’u “Etkilendim” yanıtı verirken, %17,3’ü “Kısmen etkilendim” ve %3,7’si de “Etkilenmedim” yanıtı verdi. Yazılı değerlendirmelerin de alındığı araştırma sonuçları, sonraki etkinlikler ve çalışmalar için kaynak olarak kullanılacak.

Etkinlikte ayrıca katılımcılara çeşitli vegan ürünlerin yanında Vegan Başlangıç Kılavuzu da hediye edildi.

Peki, Bu Veganlık Dedikleri Nedir?

TVD – Türkiye Vegan Derneği

Türkiye’de resmi olarak 7 yıldır faaliyet gösteren Vegan Derneği (TVD), türler arası eşitliği savunan bir hayvan hakları örgütüdür. Uluslararası Vejetaryenler Birliği (IVU), Avrupa Vejetaryen Birliği (EVU), V-Label International Türkiye temsilcisidir.

Bilimin, Aklın ve Vicdanın Sesini Dinleyip Vegan Olun

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir