Connect with us

Ekoloji

‘Madde 50’ Meclis’ten Geçti: Sadece 36 Milletvekili ‘Ret’ Oyu Kullandı

madde 50 termik santral

Termik santrallerin çevre mevzuatına uyumu için getirilen, kamuoyunda Madde 50 olarak bilinen uzatma düzenlemesi, AK Parti ve MHP oylarıyla mecliste kabul edildi. Tasarıya sadece 36 milletvekili ret oyu kullandı. Düzenleme daha önce 5 siyasi partinin onayı ile şubat 2019’da meclis gündeminden çıkartılmıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki (CHP) 139 milletvekilinden 114’ü, Halkların Demokratik Partisi’ndeki (HDP) 62 milletvekilinden 58’i, İyi Parti’deki 39 milletvekilinden 32’si ve son olarak Saadet Partisi’nin iki milletvekili oylama sırasında mecliste yer almadı.

Tasarıya Ret Veren Milletvekilleri

CHP: Abdurrahman Tutdere, Bülent Kuşoğlu, Servet Ünsal, Cavit Arı, Ensar Aytekin, Yaşar Tüzün, Özgür Ceylan, Gülizar Biçer Karaca, İrfan Kaplan, Necati Tığlı, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Özgür Karabat, Sibel Özdemir, Mahmut Tanal, Tahsin Tarhan, Ali Fazıl Kasap, Ali Öztunç, Ömer Fethi Gürer, Engin Özkoç, Ulaş Karasu, Kadim Durmaz, Ahmet Kaya, Deniz Yavuzyılmaz, Baha Ünlü

İYİ Parti: Lütfü Türkkan, Dursun Ataş, Ümit Beyaz, Behiç Çelik, Orhan Çakırlar, Halil İbrahim Oral, İsmail Koncuk

HDP: Necdet İpekyüz, Hüseyin Kaçmaz, Saruhan Oluç, Murat Çepni

madde 50

2,5 Yıl Daha Zehir Soluyacaklar

Madde 50 düzenlemesi ile Afşin Elbistan, Seyitömer, Tunçbilek, Orhaneli, Çayırhan, Kangal, Soma, Kemerköy, Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santrallarına çevre mevzuatına uyum için tanınan süre en az 2.5 yıl daha ertelenmiş oldu. Böylece bölge halkı sağlığı tehdit eden kirli havayı en az 2,5 yıl daha soluyacak.

GreenPeace: 6 Yıldır Hiçbir Şey Yapılmadı

Söz konusu santrallerin yarattığı hava kirliliğinden şikayetçi olan halk, Yeşil Barış (Greenpeace) Derneği ile birlikte santrallerin kapatılması için başvuruda bulunmuştu. Başvuru ile 15 santralin 2019 yılı sonuna kadar gerekli çevre yatırımlarını yapmadığı gerekçesiyle kapatılması istendi.

2013 yılında özelleştirilen kömürlü termik santrallere, çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan zehirli gazları altı yıl boyunca doğrudan havaya saldı.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.