Bizi Takip Edin

Gündem

Arnavutluk’ta 6.4 Büyüklüğünde Deprem: 7 Kişi Yaşamını Yitirdi

arnavutluk deprem

Arnavutluk’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 7 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Arnavutluk Yer Bilimleri, Enerji, Su ve Çevre Enstitüsünden (IGJEUM) yapılan açıklamaya göre, merkez üssü ülkenin batısındaki Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıktaki depremin, yerin 38 kilometre derinliğinde meydana geldiği ve 6,4 büyüklüğünde olduğu kaydedildi.

Başkent Tiran başta olmak üzere Arnavutluk’un diğer şehirlerinde hissedilen deprem, Kuzey Makedonya, Kosova, Karadağ, Yunanistan, İtalya, Sırbistan ve Hırvatis’tan gibi bölgeye yakın ülkelerde de hissedildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi, Tiran’daki 6.4 büyüklüğündeki depremden 9 dakika sonra 5.3 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini açıkladı.

Arnavutluk’ta 21 Eylül’de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde 132 kişi yaralanmış, 600’den fazla yapı zarar görmüştü.

Türkiye’den Destek

AFAD, deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere, kurtarma ekibi, 3 araç, Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi ve Genelkurmay’a ait bir uçak ile bölgeye gidileceğini açıkladı.

Türk Kızılay da bölgeye, çadır, battaniye ve hijyen setinin yer aldığı 2 tır ile 8 afet uzmanı gönderiyor. Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, depremi ilk andan itibaren yakından takip ettilerinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Arnavutluk Kızılhaçı ile sürekli temas halindeyiz. Bize bildirilen acil yardım malzemelerinden oluşan 2 tırımızı 8 uzman personelimizle yola çıkardık. Arnavutluk Kızılhaçı’na daha fazla yardım için hazır olduğumuzu da bildirdik. Bulgaristan’daki depolarımızda bulunan insani yardım malzemelerimizi de muhtemel bir ihtiyaca cevap verecek şekilde sevke hazır hale getirdik. Kardeş Arnavutluk halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Kaynak: AA

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.