Connect with us

Ekoloji

Bunu Da Gördük: CNN Türk, ‘Filtresiz’ Termik Santralleri Savundu

cnn trk filtresiz termik santral beste uyanık

CNN Türk ekranlarında termik santrallerin filtresiz olarak zehir saçması savunuldu. “Günün Ekonomisi” programında spiker Beste Uyanık, termik santrale filtre takılmamasını, işlem için üretime verilecek aranın maliyetini hesaplayarak savundu.

Çevreye, Doğaya ve İnsan Sağlığına Aykırı Yayıncılık

Yatağan Termik Santrali üzerinden maliyeti hesaplayan Uyanık, “O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse.Yatağan’daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak.” ifadelerini kullandı.

Haberin ardından CNN Türk, sosyal medya üzerinden birçok kullanıcının tepkisini aldı.

Termik Santrallerin Filtre Takması 2,5 Yıl Ertelenmişti

Termik santrallerin çevre mevzuatına uyumu için getirilen, kamuoyunda Madde 50 olarak bilinen uzatma düzenlemesi, AK Parti ve MHP oylarıyla mecliste kabul edilmişti. Düzenleme daha önce 5 siyasi partinin onayı ile şubat 2019’da meclis gündeminden çıkartılmıştı.
Getirilen düzenleme ile Afşin Elbistan, Seyitömer, Tunçbilek, Orhaneli, Çayırhan, Kangal, Soma, Kemerköy, Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santrallarına çevre mevzuatına uyum için tanınan süre 2.5 yıl daha ertelenmişti.
Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir