Connect with us

Politika

CHP’de Büyük Kurultay’ın Tarihi Belli Oldu

chp kurultay seyit torun

Kurulduğu tarihten itibaren 36 olağan, 18 olağanüstü olmak üzere toplamda 54 kez kurultay toplayan Cumhuriyet Halk Partisi, 37. olağan kurultayına hazırlanıyor. Bugün gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısında, büyük kurultayın 28-29 Mart tarihlerinde Ankara’da yapılacağı açıklandı.

Mahalle delegeliği seçimlerinin kasım ayında tamamlanmasıyla 14 Aralık 2019’da başlayan ilçe kongrelerinde bugüne kadar 973 ilçeden 823’ünün kongreleri tamamlandı. Geriye kalan ilçe kongreleri 27 Ocak 2020 tarihine kadar tamamlanmış olacak.

İl Kongreleri 3 Şubat’ta Başlıyor

İlçe kongrelerinin 27 Ocak’ta tamamlanmasıyla birlikte 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak olan il kongreleri 2 Mart 2020 tarihinde tamamlanacak. En son il kongresinin bitiminden sonra parti tüzüğüne göre en az 45 günlük sürenin geçmesi beklendikten sonra olağan kurultay gerçekleştirilecek.

Kurultay Tarihi Netleşiyor

Bugün saat 11.00’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde yapılacan Parti Meclisi toplantısında, 37. Olağan Kurultay’ın toplanacağı yer, gün ve saat görüşülerek karara bağlandı. Bugün gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısında, büyük kurultayın 28-29 Mart tarihlerinde Ankara’da yapılacağı açıklandı.

60 Kişilik Parti Meclisi Seçilecek

Nisan ayı ortalarında yapılması beklenen CHP’nin büyük kurultayında, genel başkanın yanı sıra partinin kurultaydan sonraki en önemli organı olan 60 kişilik Parti Meclisi de belirlenecek. CHP’de Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ise Genel Başkan tarafından 60 kişilik PM içerisinden atanıyor.

Genel Başkan Adaylığı İçin Yüzde 5 İmza Gerekiyor

CHP’de nisanda yapılması beklenen 37. Olağan Kurultay’da ise gözler genel başkan adaylıklarında olacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek aday olmasının beklendiği kurultayda, genel başkan adayı olmak için delege tam sayısının en az yüzde 5’inin imzası gerekiyor.

Parti Meclisine Aday Olabilmek İçin En Az 10 Kurultay Delegesinin İmzası Gerekiyor

CHP kurultaylarında yüzlerce başvurunun yapıldığı Parti Meclisi adaylığı için de en az 10 kurultay delegesinin ya da genel başkanın yazılı önerisi şartı aranıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 17 Ocak Cuma günü yapılacak Parti Meclisi toplantısında ayrıca “Parti İçi Eğitim Yönetmeliği” ile bazı bağışlanma talepleri de ele alınacak.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.