Connect with us

Politika

Reddedildi: İBB Meclisi’nde ‘Cemevi’ Kararı

ibb meclisi cemevi karari

İstanbul’daki cemevlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine dair önerge İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde oylandı. Önerge, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

AK Parti adına konuşan Meclis Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve MHP Grup Sözcüsü Volkan Yılmaz, komisyon kararını savunarak, ibadethane statüsünün TBMM’nin görev ve yetki alanında olduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ve İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, AİHM, Danıştay ve Yargıtay’ın cemevleriyle ilgili kararlarını hatırlatarak, İBB’nin bu konuda öncü adımı atarak cemevlerinin ibadethane statüsünde kabul edilmesini istedi.

Yapılan tartışmalar sonrası geçilen oylamada CHP ve İYİ Parti’nin önergesi oy çokluğu ile reddedildi.

Komisyon: İbadethane Statüsü Vermek Görev ve Yetki Alanımız Değil

Hukuk-Sosyal Hizmetler-Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon-Halkla İlişkiler Komisyonlarından gelen raporda konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul’da bulunan cemevlerinin talep etmesi halinde temizlik ve benzeri hizmetlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz karşılanması komisyonlarımızca uygun görüldü. Teklifte belirtilen cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi hususu belediye meclisinin görev ve yetki alanında olmadığından bu hususta karar verilmesine yer olmadığı kanaatine varılmıştır.”

İzmir’de Kabul Edilmişti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yapılan oylama sonucu kent genelinde bulunan cemevlerinin imar planlarına ibadethne olarak işlenmesi önergesi CHP’li ve İYİ Parti’li üyelerin oylarıyla kabul edilmişti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.