Connect with us

Ekoloji

Yaşam Nöbeti Sona Erdi: Atlı Fayton Tarihe Gömülüyor

yaşam nöbeti sona erdi
Yaşam nöbeti sona erdi. Adalar’da, 105 atın ruam hastalığı nedeniyle öldürülmesinin ardından, 19 Aralık Perşembe günü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin (İBB) Saraçhane’deki binası önünde başlatılan ‘Yaşam Nöbeti’nin sona erdirildiği açıklandı. Nöbet, atların İBB tarafından satın alınarak, kurulacak olan rehabilitasyon merkezinde tutulması kararı üzerine sonlandırıldı.

İBB önünde son kez toplanan aktivistler, yaşam nöbetinin sona erdirildiğini açıkladı. Aktivistler adına açıklamayı Derya Yener okudu.

Yaşam Nöbeti Sona Erdi

Yener’in açıklaması şu şekilde:

“41 gün süren mücadelemiz sonucunda bugün artık umutla, neşeyle, inançla haykırıyoruz: Adalar’daki atlı fayton köleliği tarihe gömülüyor. Fayton zulmü altında yıllardır sömürülerek çalıştırılan bin 300’e yakın atın yaşatılması, kamu kurumları tarafından finanse edilecek bakım ve yaşam ortamlarına ulaştırılması, yaşam şartlarının bizlerin de içinde yer alacağı hayvan hakları kurumları tarafından denetlenmesi ve yaşamlarının sonuna kadar sömürülmeden yaşayabilmeleri artık öncelikli gündemimiz haline gelmiştir. Bu nedenlerle: İBB önündeki çadırlarda başlattığımız “Yaşam Nöbetini 41. gününde İBB ve Valilik’le yapılan görüşmelerde elde ettiğimiz olumlu sonuçlar nedeniyle bitirdiğimizi duyuruyoruz.”

Çadır Malzemeleri Elazığ’a Gönderiliyor

“Yaşam Nöbeti” boyunca kullanılan çadır, battaniye ve uyku tulumu gibi malzemelerin, depremzedelerin kullanımına sunulmak üzere Elazığ’a gönderileceği belirtildi.

Atlı Faytonların Tamamen Kaldırılacağı Açıklanmıştı

Cumhuriyet Halk Partisi Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca TBMM’de yaptığı konuşmada, Adalar’daki atlı faytonların tamamen kaldırılacağını açıklamıştı.

Karaca, “İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptığımız görüşmede, İstanbul Valiliği ve İBB Başkanımız ortaklaşa olarak Adalar’daki atlı faytonların tamamen kaldırılması ve faytona sürülen atların İBB tarafından satın alınması için görüş birliğine varmıştır. İBB tarafından alınacak atların da Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bir alanda rehabilite edilmesi ve atların kalan yaşamlarına orada devam etmeleri için gerekli çalışmaların Mart sonu tamamlanacağı ifade edildi. Hatta bugün istanbul plan bütçe komisyonunda görüşmeler bugün itibariyle yapılıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşam Nöbeti Nedir?

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucuları, Adalar’daki at katliamlarına tepki göstermek için İBB önünde 50. Yıl Parkı’nda Yaşam Nöbeti başlatmıştı. Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi verdiği sözü yerine getirmesini isteyen aktivistler, atlı faytonların tamamen ve bir an önce kaldırılmasını talep ediyordu.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir