Bizi Takip Edin

Politika

CHP Beyoğlu’ndan ‘Örnektepe’ Eylemi: Hangi Yandaşa Vermek İstiyorsunuz?

chp beyoğlu örnektepe türgev

CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı Örnektepe mahallesinde bulunan İBB’ye ait binaların TÜRGEV’e tahsis edilmesini protesto etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) AK Parti grubunun oylarıyla Örnektepe’de bulunan İBB binasının Beyoğlu Belediyesi’ne tahsis edilmesi üzerine, CHP Beyoğlu İlçe Örgütü Örnektepe sağlık ocağı ve kreş binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bir önceki dönemde İBB’nin bu binayı TÜRGEV’e tahsis ettiğinde neden itiraz edilmediğini soran İlçe Başkanı Şahin Dil, binanın yoksul halk çocukları tarafından kreş olarak kullanılması için bütün yasal yollara başvuracaklarını belirtti.

Yapılan basın açıklaması şu şekilde:

Beyoğlu’nda ‘Deprem Bilinçlendirme Semineri’ Düzenlendi

Örnektepe – Binalar 16 Milyon İstanbullunun Hizmetine Kazandırılmıştı

“Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ağustos ayında İBB’nin iktidara yakınlığıyla bilinen TÜRGEV vakfın devredilmek üzere inşa ettiği 5 yurt ve tesis hakkında yapılan protokol iptal edilmiş, söz konusu binalar tekrar İBB’ye, yani kamuya yani 16 milyon İstanbullunun hizmetine kazandırılmıştı. Yani bu 5 inşaat için İBB bütçesinde harcanan 170 milyon TL İstanbullulara tekrar geri dönecekti.

Bu 5 tesisten birisi de Beyoğlu Örnektepe Gençlik Merkezi’dir ve İBB bu binaya 17,2 milyon TL harcamıştır. TÜRGEV’e tahsisi engellendikten sonra burası İBB tarafından sağlık ocağı, kreş ve sosyal hizmet binası olarak kullanacaktı.

İmamoğlu’ndan Sert ‘Örnektepe’ Açıklaması: Eşkıyalık

chp beyoğlu örnektepe

CHP’de Kongre Süreci: Beyoğlu’nda Şahin Dil Adaylığını Açıkladı

Neden Daha Önce İtiraz Etmediniz?

Beyoğlu Belediyesi’nin yangından mal kaçırırcasına sadece ve sadece halk için sağlık ocağı olacak, kreş olacak, sosyal hizmet sunacak bu alanı İBB’nin elinden almak istemesindeki bu tutumu bizler için şu soruyu sormamızı zorunlu kılıyor:

Madem bu binayı semt konağı olarak kullanacaktınız bir önceki dönemde İBB bu binayı TÜRGEV’e tahsis ettiğinde neden itiraz edip binanın kullanım hakkını Beyoğlu Belediyesi’nin tahsisine istemediniz? Bu kez burayı hangi yandaş derneğe, hangi vakfa vermek istiyorsunuz?

AK Parti daha önce yaptığı gibi bu binayı vakıflara, derneklere, cemaatlere peşkeş çekilmesini istiyor olabilir ama bilin ki bizler, CHP ve Beyoğlu halkı olarak buna asla müsaade etmeyeceğiz. Bu bina yoksul halk çocukları tarafından kreş olarak kullanılacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden de bu alanın Beyoğlu Belediyesi eliyle yandaşlara peşkeş çekilmesi tehlikesi karşısında yasal yolları sonuna kadar kullanmasını talep ediyoruz.”

Alper Taş’tan Ekrem İmamoğlu’na Sitem

Ne Olmuştu?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bazı dernek ve vakıflar ile imzalanan protokolleri iptal etmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu TÜRGEV’den geri alınan Beyoğlu’ndaki İBB binaları, İBB Meclisi’nde AK Parti grubunun oyları ile bedelsiz olarak 10 yıllığına Beyoğlu Belediyesi’ne tahsis edilmişti.

CHP’de Değişim: Beyoğlu İlçe Kongresi Sonuçlandı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.