Connect with us

Ekoloji

Türkiye’nin İlk Dijital İklim Grevi: Bu Evde İklim Grevi Var!

sıfır gelecek dijital iklim grevi

Türkiye’de “Sıfır Gelecek Platformu” adı altında bir araya gelen çevre ve ekoloji örgütleri, 3 Nisan Cuma günü gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirecek. Türkiye’nin ilk dijital iklim grevi için aktivistler, “Bu evde iklim grevi var!” diyecek.

Dijital İklim Grevi, saat 16.00’da basın açıklamasının ve konuşmaların gerçekleşeceği bir canlı yayınla başlayacak. 17.00’da ise iklim aktivistleri pankartlarıyla birlikte çevrimiçi olacak. Katılımcılar sorularını ve cevaplarını iletebilecek.

Greve destek vermek isteyenler de gün boyu #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi #SıfırGelecek etiketleri üzerinden paylaşım yapabilecek. Saat 22.00’de ise gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından duyurulacak etiket üzerinden Twitter eylemi gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin İlk Dijital İklim Grevi 3 Nisan’da

Sıfır Gelecek tarafından yapılan greve çağrı metni şu şekilde:

“Tüm dünyada kendi sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Her toplumsal felaket gibi bu felaketin de bize öğrettiği bir şey var. O da yaşamın ne kadar kıymetli ve vazgeçilemez olduğu.

Bu durumda yapılabilecek şeyler ise bilime kulak vermek, durumun ciddiyetini kabul etmek, önlemlerimizi artırmak ve dayanışma ortamlarını güçlendirmek. Gözümüzü kırpmadan yaşamlarımızı emanet ettiğimiz bilim, başka bir krizin yakın bir gelecekte bizi beklediğini söylüyor.

Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve atlatmak için dayanışma içerisinde acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerekiyor. Bu hem kendimize, hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı bir sorumluluğumuz.

Bu Grev ile Kriz Zamanlarında da Birlikte Olabileceğimizi Göstermek İstiyoruz

2019 bir yandan sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve iklim felaketlerinin katlanarak arttığı, yangınların Amazonları ve Avustralya’yı esir aldığı bir yandan da buna tepkilerini gösteren gençlerin ve yetişkinlerin sokakları doldurduğu bir iklim yılı oldu.

2020 yılının ilk büyük iklim grevine bir kez daha çocukların ve gençlerin çağrısıyla çıkıyoruz. Bu grev ile kriz zamanlarında da birlikte olabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bu yüzden 3 Nisan’da gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni sokaklardan dijital ortama taşıyoruz.

Tek başımızayız ama birlikteyiz. Hep birlikte Türkiye’nin ilk Dijital İklim Grevi’nde buluşacağız. Dijital İklim Grevi, saat 16.00’da basın açıklamasının ve konuşmaların gerçekleşeceği bir canlı yayın ile başlayacak. 17.00’da ise çevrimiçi olarak pankartlarımızla birlikte buluşacağız. Katılımcılar sorularını ve cevaplarını buradan iletebilecek.

#BuEvdeİklimGreviVar Demeye Çağırıyoruz

Greve destek vermek isteyenler ise gün boyu #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi #SıfırGelecek etiketleri üzerinden paylaşım yapabilecek. Saat 22.00’da ise gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından yayınlanacak etiket üzerinden gündem kampanyası gerçekleştireceğiz.

Sanatçıların da dahil olacağı bu sosyal medya çalışmasında, sanatçılar canlı yayın ile mini konserler verecek ve yayınları sırasında sosyal medya çalışmasına destek olacaklar.

Seni de bunun bir parçası olmaya ve 3 Nisan Cuma günü #BuEvdeİklimGreviVar demeye çağırıyoruz.”

Detaylı ve güncel bilgiler için www.sifirgelecek.org

İLGİLİ HABER – Veteriner Hekimlerden Koronavirüs Açıklaması

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir