Connect with us

Gündem

Sağlık Bakanı Açıkladı: Koronavirüs Bilim Kurulu’na Sıçradı

cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma yasağı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenliyor. Bilim Kurulu üyelerinden birinin koronavirüse yakalandığı iddiasını yanıtlayan Bakan Koca, “Aramızdan bir bilim insanı koronavirüs hastası oldu” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Hastalığa karşı zafer elde etmenin yolu yayılmasını durdurmaktır. Sosyal hareketlilik azalmazsa başarıya ulaşamayız. Kendimizi riskten izole edelim.”

“Nüfusa göre en riskli illerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Konya’dır. 20 yaşından itibaren daha yoğun görüldüğü, erkeklerin kadınlara göre görülme oranının daha yüksel olduğunu söylemek istiyorum.”

“En yüksek can kaybının 210 ile İstanbul’da. Gençlerim hastalığı ya hissetmemekte yada hafif geçirdiğini daha önce ifade etmiştim. Şuan 25 ilde can kaybımız olmadı.”

“İstanbul’da 12 bin 231, İzmir’de 1105, Ankara’da 860, Konya’da 601, Kocaeli’de 500 vaka var. 56 ilde virüs nedeniyle vefat yaşandı. Türkiye’de iyileşen hasta sayısı 484’e yükseldi.”

“Şehirler arası hareketliliği daha fazla kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç var. Başta İstanbul olmak üzere sokak hareketliliği beklenen düzeye inmedi.”

“Hayatını kaybedenlerin yüzde 78,7’sini 60 yaş üstü vatandaşlar oluşturuyor. 50 yaş üzerindeki vefat sayısının giderek daha artmış olduğunu ve özellikle erkek oranının kadınlara göre yüksek olduğunu gördük.”

(Hayatını kaybeden sağlık çalışanları) Benim de gönlümden şehit olarak geçmeleri yatar. Önümüzdeki günlerde gündeme gelebilecek bir konu”

“Bilim Kurulumuz hareketliliği kısıtlayıcı yeni kararlar aldı. Bunları detaylarıyla Cumhurbaşkanımıza sundum.” 

Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 425’e Yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına ilişkin son verileri kamuoyu ile paylaştı. 3 Nisan günü 16 bin 160 test yapıldı, 2 bin 786 yeni vaka tespit edildi, 69 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’deki toplam vaka sayısı 20 bin 921’e, hayatını kaybedenlerin sayısı 425’e yükseldi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir