Connect with us

Politika

1 Mayıs Platformu Taksim’de

1 Mayıs

İstanbul 1 Mayıs Platformu Taksim Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs 1977’de öldürülen yurttaşları andı. Anmaya DİSK, TMMOB, KESK, TTB, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Şahin Dil, çeşitli sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti yöneticileri katıldı. Etkinlik, koronavirüs önlemleri gözetilerek  gerçekleştirildi.

1 Mayıs Platformu adına açıklamayı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu, “Bir kez daha 1 Mayıs öncesinde Taksim’de Kazancı Yokuşu’nun başında 1 Mayıs’ın ve Taksim’in özgürleştirilmesinde yitirdiğimiz bütün kardeşlerimizi anmak için toplandık” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs Platformu: Yüreğimizin Attığı Her Yer 1 Mayıs’tır

Çerkezoğlu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Üretenlerin yöneten olduğu bir düzen, eşitlik kardeşlik bayrağını hep birlikte yükselteceğimiz gün olacak. Bu 1 Mayıs’ı pandemi koşullarında karşılıyoruz. Kuşkusuz kendi sağlığımız ve toplumun sağlığı için bu kaygıları biz de taşıyoruz. Kuşkusuz milyonların katıldığı mitinglerde buluşamıyoruz. Şunu da söylemek istiyoruz ki işçi sınıfının gerçek anlamda temsil edildiği 1 Mayıs’ın kutlanmasını engellemek, bunu yasaklama, bunun önüne salgın gerekçesiyle yasaklar koymak asla kabul edilemez. Bizler 1 Mayısımızı iş yerlerimizden evlerimizin önüne sokaklarımıza meydanlarımıza alanlarımıza, evlerimizin balkonlarına pencerelerine kadar her yerde kutlamaya sesimizi ve sözümüzü haykırmaya devam edeceğiz. Yüreğimizin attığı her yer 1 Mayıs’tır diyoruz. Yarın sabahtan itibaren çalışmak zorunda olan işyerinde, evlerimizde, balkonlarımızda, 1 Mayıs taleplerimizi, gelecek dünya düşlerimizi hep birlikte ifade edeceğiz.”

Fatih Portakal Hakkında 3 Yıla Kadar Hapis İstemi

1 Mayıs Platformu

İşte Konuşulan CHP Kurultay Tarihi

Her Balkon 1 Mayıs Meydanı

Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında bu yıl 1 Mayıs Emekçi Bayramı meydanlarda kutlanamayacak. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin açıkladığı programa göre, her ev, her balkon 1 Mayıs alanı olacak. Sendikalar ve kitle örgütleri saat 21.00’da 1 Mayıs’ı online olarak kutlayacak.

Vakaların Yüzde 60’ı İstanbul’da

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir