Bizi Takip Edin

Gündem

Yaş Çay Alım Fiyatına Üreticilerden Sert Tepki

çay üreticileri çaykur

Murat Büyükyılmaz | Çay üreticilerinin uzun zamandır yaptığı çağrılara ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgını gündemiyle gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında çay üreticileri için, “Geçtiğimiz yıl ÇAYKUR yaş çay alımını 2 lira 90 kuruştan yapmış, destekleme fiyatıyla bu rakam 3 lira 3 kuruşa yükselmişti. 751 bin ton çay karşılığı 2,2 milyar ödeme yapılmıştı. Yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu rakam 13 kuruşluk desteklenecektir. Çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller için e-devlet sisteminde özel bir izin talep bölümü açacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çayda Acil Çözüm: Çay Üreticileri İmza Kampanyası Başlattı

Çiftçi-Sen Çay Üreticileri Temsilcisi Memişoğlu: Çay Üreticisi Sadaka İstemiyor

Yaş çay alım fiyatının açıklanması üzerine Çiftçi-Sen Çay Üreticileri Temsilcisi Recep Memişoğlu açıklamalarda bulundu. Memişoğlu, “Verilen fiyat yüzde 12’ye denk düşmektedir. Üç lira 27 kuruş artı, 13 kuruş destekleme, totalde 3 lira 40 kuruş etmektedir. Verilen fiyat üreticinin maliyetini bile karşılamayacaktır.  Ülkeyi iflasın eşiğine getirenler, üreticiye elbette ki ürününün gerçek değerini veremeyecektir. Korona koşullarında bile tarımın değerini ve önemini anlayamayan siyasal iktidar, üreticiden tokadı en yakın zamanda yiyecektir. Çay üreticisi sadaka istemiyor, ürettiği ürünün değerini talep ediyor. Yaş çayın fiyatını buradan bir kez daha haykırıyor ve açıklıyoruz; taban fiyat 4 lira 20 kuruş olmalı, Destekle de 30 kuruş yani toplamda 4,5 lira taban fiyat verilmelidir.”

ÇAYKUR Zarar Etmeye Devam Ediyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.