Bizi Takip Edin

Gündem

Çay Genelgesi Valiliklere Gönderildi: Çay Üreticileri Karar İçin Ne Diyor?

çay genelgesi

Murat Büyükyılmaz | İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine, “Çay Üreticilerinin/Müstahsillerinin Seyahat İzin Belgesi” konulu çay genelgesi gönderdi.

Genelgeye göre, ÇAYKUR’a kayıtlı çay üreticileri 19 Mayıs gece yarısından itibaren, çay bahçelerinin bulunduğu illere izin belgesi alarak gidebilecek.

Yaş Çay Alım Fiyatına Üreticilerden Sert Tepki

Genelge ile şehir giriş/çıkış kısıtlaması uygulanan Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak ilimiz ile seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya birkaçı bulunan illerimizde ikamet eden ve ÇAYKUR’a kayıtlı bulunan çay üreticisi olan vatandaşlar, başlayacak olan 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı için 19.05.2020 Salı günü saat 19.00’dan itibaren çay bahçelerinin bulundukları illere Seyahat İzin Belgesi almak şartı ile seyahat edebilecek.

Çayda Acil Çözüm: Çay Üreticileri İmza Kampanyası Başlattı

Memişoğlu: Karar Vermedeki Gecikmeler Üretici İçin Maliyetli Oluyor

Konu ile ilgili olarak K2 Haber’e açıklamalarda bulunan Çiftçi-Sen Çay Üreticileri Temsilcisi Recep Memişoğlu, “Bu kadar aymazlık olabilir mi?” diyerek tepki gösterdi.

Çiftçi-Sen Çay Üreticileri Temsilcisi Recep Memişoğlu’nun çay genelgesi için açıklamaları şöyle:

“Erdoğan çayın fiyatını açıklarken, “il dışından gelecek üreticilerin Mayıs’ın 19’undan sonra e-Devlet üzerinden yapacakları başvuru üzerinden alacakları izinle memleketlerine dönebileceklerini” duyurmuştur. Bu kadar aymazlık olabilir mi? Çay hasadı, muhtemelen bu tarihlerde başlayacaktır. Peki, il dışından gelecek üreticilere karantina şartları uygulanmayacak mı? Uygulanacaksa, üretici çayını hasat etmede yine problemler yaşayacaktır. Bugün bu kararı alan siyasi irade, süreci iyi yönetemediğindendir ki  kararsız duruşlar ve karar vermedeki gecikmeler üretici için maliyetli ve eziyetli oluyor.”

ÇAYKUR Zarar Etmeye Devam Ediyor

Çiftçiyi Çıkmaza Sürüklediler

AKP nasıl ki ekonomik krizi yönetemiyor, koronavirüs pandemisini de yönetemiyor. Çiftçilerin sorunlarını da çözemeyerek yönetemiyor, eli ayağına dolaşıyor. Faturası da haliyle halka çıkıyor. Biz artık bu faturaları ödemek istemiyoruz, ödemeyi de düşünmüyoruz. Kim ki bu krizin sorumlusudur, kim ki bu çiftçileri bu çıkmaza sürükledi hesabını da halka vereceklerdir. Onlar vermezse, bu halk hesabı yeri ve zamanı geldiğinde sormayı çok iyi bilir. Pandemi de insanı öldürür ama asıl yoksulluk, işsizlik ve açlık öldürür insanı. Onun için diyoruz ki ‘Çare sensin, çare örgütlü olmaktır ve durabilmektir.”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.