Connect with us

Kültür

49. Orhan Kemal Roman Armağanı Sahibini Buldu

orhan kemal roman armağanı

49. Orhan Kemal Roman Armağanı sahibini buldu. Bu yılın Armağanı’nı Metis Yayınları tarafından yayımlanan Ayhan Geçgin – Bir Dava isimli romana verildi.

Erendiz Atasü, Ataol Behramoğlu, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Adnan Özyalçıner, Tahir Silkan ve Nazım K. Öğütçü’den oluşan Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu yazıları olarak bildirdikleri tercihleri neticesinde 2020 yılı 49. Orhan Kemal Armağanı’nı Metin yayınları tarafından yayımlanan Ayhan Geçgin’in ‘Bir Dava’ isimli romanına verdi.

66. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’nın Sahibi Açıklandı

Orhan Kemal Roman Armağanı: Orhan Kemal’in Gerçekçiliğine Yakın Durması Nedeniyle Değer Görüldü

orhan kemal roman armağanı bir dava ayhan geçgin

Tiyatromuz Yaşasın: İki Bin Tiyatro Emekçisinden Ortak Çağrı

 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle toplanamayan kurul, tercih oylarını yazılı olarak Orhan Kemal Kültür Merkezi’ne iletti.

Seçiciler Kurulu, Ayhan Geçgin’in ‘Bir Dava’ romanını, “Türkiye’de derin işleyişie sahip olan hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle son derece güçlü bir olay örgüsü, anlatım, dil ve roman tekniğiyle birleştirmesi, Türkiye’nin yakın tarihindeki yargılamaların ve hukuksuzluk örneklerinin, bunun sürdürülmesi ve yeniden üretilmesi için bir zamanlar bütün gücüyle çalışan kudretli güçlerin ve ülkede yaşanan bütün hukuksuzluk ve adaletsizliklere karşı bürokratik/sınıfsal bağışıklığının nasıl ters yüz olduğunu çok güçlü olay ve diyaloglarla anlatması, Orhan Kemal’in gerçekçiliğine hem karakterler hem olay örgüsü hem de toplumsal meseleler açısından yakın durması nedeniyle” 2020 yılı 49. Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür.

Kazanan yazara ödülü ileri bir tarihte verilmesi planlanmaktadır.

İhsan Yüce: Sanata Gönül Vermiş Yüce İnsan

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir