Connect with us

Politika

Dr. Altay Atlı: Çin Artık Sesini Daha Çok Yükseltiyor

dr. altay atlı çin abd koronavirüs

Koronavirüs salgını ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu. Dr. Altay Atlı Türkiye ekonomisinin de bu çekişmeden olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı Öğretim Görevlisi ve Asya Çalışmaları Merkezi Uzmanı Dr. Altay Atlı Koronavirüs’ün Çin ve ABD ilişkilerine etkisini değerlendirdi.

Salgınla birlikte bu iki süper güç arasında şimdi de yeni bir “Koronavirüs Cephesi” açıldığını söyleyen Dr. Atlı, ABD ve Çin arasındaki krizin daha da tırmanacağı görüşünde. Salgın öncesinde de ilişkilerin gergin olduğunu hatırlatan Dr. Atlı, son haftalarda Koronavirüs’ün kaynağı hakkında yüksek tondan karşılıklı suçlamalar nedeniyle ilişkilerin iyice kötüleştiğini ve yeni bir “Koronavirüs Cephesi”nin ortaya çıktığını söyledi.

Araştırmacı ayrıca Türkiye ekonomisinin bu gerginlikten negatif yönde etkilenebileceğini vurgulayarak, “Salgından önce Çin ve ABD arasındaki ilişkiler gergin olsa da ticaret alanında bazı anlaşmaların yapılması gündemdeydi. Şimdi ilişkilerin gerilmesiyle bunlar rafa kalktı. Bu gerginlik tüm dünyayı ve dolayısıyla Türkiye’yi de etkileyebilir” diye konuştu.

Dr. Altay Atlı, salgının Çin-ABD ilişkilerine etkisini şöyle değerlendirdi:

Koronavirüs, Bildiğimiz Haliyle Dünya Düzeninin Sonunu Getirdi

Dr. Altay Atlı: Artık Çin De Sesini Yükseltiyor

“Çin büyüyen bir güç. Dünyanın en gelişmiş ekonomisi ABD ile uzun yıllara dayanan rekabeti kaçınılmaz. Bu iki güç arasındaki durumu değerlendirirken siyasi boyutu ticaretten ayıramayız. Korona öncesinde ticaret savaşları, karşılıklı gümrük vergilerinin artırılması gibi yollarla yapılıyordu. Ancak salgınla birlikte siyasi söylemlerin de arttığını görüyoruz. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’i Koronavirüs ile ilgili suçlayan açıklamaları, bu sefer Çin’de de karşılık buldu. Çin salgından önce Trump’ın yaptığı açıklamalara daha üstü kapalı, diplomasi geleneğini zorlayamayacak bir üslupla yanıt veriyordu. Ancak artık Çin’den de karşı tarafı virüsün kaynağına yönelik suçlayan açıklamalar geliyor. Çin sesini daha çok yükseltiyor. Bunu daha önce görmemiştik.

New York Belediye Başkanından Trump’a: New York İçin Bırakın Ölsün Mü Diyorsun?

İlişkiler İyi Bir Yönde Gitmeyecek

Salgına karşı koymak için dünya çapında bilimsel işbirliği şart. Bu durumun ülkeler arasında işbirliğini artıracağını düşünmüştüm. Böylelikle ABD-Çin ilişkilerinin de bu bakış açısıyla olumlu etkilenebileceğini ummuştum. Bunun tam tersi oldu, yanıldım. İki ülke arasında Hong Kong, Güney Çin Denizi ve Uygur Türkleri’nin durumu gibi birçok cephe zaten vardı. Şimdi buna ‘Koronavirüs Cephesi’nin de eklendiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki aylarda ilişkilerin iyi bir yöne gideceğini düşünmüyorum. Ne yazık ki olumlu bir gidişat yok. Çatışma şiddetlenerek devam edecek gibi duruyor. Bu durum sadece siyasi değil, aynı zamanda ticari ortamı da etkileyecek.

Çin’den ABD’ye: Boğazımızda Bıçak Varken, Nasıl Görüşelim?

Bazı Ülkeler Çin’e Dava Açabilir

Koronavirüs salgını tüm dünya ekonomisinde olduğu gibi Çin’i de etkileyecek. Çin’in yakın dönem için yayınlanacak ekonomik verilerine de bakmak gerekiyor. Bazı tahminler Çin’in bu yıl küçülse de önümüzdeki sene yüzde 10’a varan oranlarda büyüyebileceğine işaret ediyor. Yani Çin’in ekonomisi bir ‘U’ çizebilir. Bu noktada arz ve talep krizinden de bahsetmeli. Ülkede fabrikalar salgın sonrasında, üretime yeniden başlasa da dünyada yeterince talep ortaya çıkmazsa mallar elde kalabilir. Bu da Çin’deki üretici için hiç iyi olmaz. Ayrıca Bazı ülkeler Çin’e Koronavirüs konusunda ihmalkârlık yaptığı gerekçesiyle dava açabilir. Bunların sonucunda ülke ekonomisini etkileyecek bazı yaptırımlar ortaya çıkabilir. Ama Çin aleyhine bir sonuç çıkarsa, ülkenin bunu uyup uymayacağı da belli değil. Güney Çin Denizi konusunda Filipinler’in Lahey’de kazandığı davada, Çin mahkeme kararını tanımadığını ilan etmişti.

Prof. Dr. Ceyhun Elgin: Yurttaşlık Geliri Uygulaması Bir Seçenek Olabilir

Gerilim Türkiye Ekonomisini Etkileyebilir

Türkiye’nin özellikle 2018’den beri karşı karşıya olduğu ekonomik sıkıntılar söz konusu. Şimdiyse kısa vadede salgın için alınan önlemlerin doğal olarak ekonomik bedelleri olacak. Bu bir denge işi. Türkiye bunun için önlemler almaya çalışıyor. Öte yandan Çin ve ABD arasında ilişkilerin gerilmesi tüm dünyayı ve dolayısıyla Türkiye’yi de ekonomik yönden etkileyebilir. Ancak tüm bunların ötesinde Türkiye’nin uzun vadede üretim odaklı ekonomik gelişimi sağlayacak adımlara ihtiyacı var.”

Çin İkinci Dalga Virüs Salgınına Karşı Sessiz Taşıyıcıların Peşinde

Dr. Altay Atlı Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi’nde araştırma uzmanı ve aynı zamanda da Çin’in en büyük denetim ve danışmanlık ağı olan ve dünyada ilk yirmi arasında yer alan Reanda International’ın Türkiye’deki şirketi Reanda Turkey’in ortağıdır. Uluslararası ekonomi politik, Asya’da uluslararası ilişkiler ve dış politikanın ekonomik boyutları üzerine lisans ve yüksek lisans seviyesinde dersler veren Dr. Atlı, birlikte çalıştığı kurumlara da Asya odaklı olmak üzere küresel ekonomide oluşan tehdit ve fırsatlara yönelik danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

İstanbul Özel Alman Lisesi mezunu olan Dr. Atlı, lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tamamlamış, Avustralya’nın Melbourne kentindeki Deakin University’de Uluslararası İşletme üzerine master yapmış ve doktorasını da yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden almıştır.

TÜSİAD’ın Çin Network’ü Uzman Üyesidir

Daha önce Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nde çalışan ve Şanghay Üniversitesi Küresel Çalışmalar Merkezi’nde misafir araştırmacı olarak bulunan Dr. Atlı, bir dönem Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) araştırma koordinatörü olarak görev yapmıştır. Torino World Affairs Institute tarafından, German Marshall Fund of the United States, Australian National University, ve Stiftung Mercator işbirliğiyle düzenlenen bir program kapsamında “Global Emerging Voices Fellow” olarak seçilen Dr. Atlı, merkezi İstanbul’da yer alan Global İlişkiler Forumu’nda da “Young Academics Fellow” olarak kabul edilmiştir. Dr. Atlı, halen Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Çin Network’ü uzman üyesidir ve merkezi Hong Kong’da olan haber ve görüş sitesi Asia Times’da yazarlık yapmaktadır. Aralarında Washington DC, San Francisco, Pekin, Şanghay, Tokyo, Singapur, Paris, Berlin, Stockholm, Budapeşte, Reykjavik, Brüksel, Torino ve Tunus’un da yer aldığı birçok dünya kentindeki kurumlarda Asya’daki gelişmeler ve Türkiye’nin Asya ülkeleri ile ilişkileri üzerine seminerler veren ve konuşmalar yapan Dr. Atlı, Bloomberg, BBC World, TRT, TvNet, CCTV, CGTN, Channel News Asia, China Radio International gibi kanallardaki programlara konuk olarak katılarak küresel ekonomideki ve Asya-Pasifik bölgesindeki gelişmeler ile Türkiye’nin Asya ülkeleri ile ilişkileri üzerine yorumlar yapmaktadır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir