Connect with us

Gündem

SHD, ‘Covid-19 İstanbul Raporunu’ Açıkladı: Çözüm Ortak Akıl

özgür karaduman sosyal haklar derneği

Sosyal Haklar Derneği İstanbul Temsilciliği, “Covid-19 İstanbul Raporu”nu açıklayarak “Çözüm Ortak Akıl” çağrısında bulundu.

Murat Büyükyılmaz | Sosyal Haklar Derneği (SHD)  İstanbul Temsilciliği, dünyayı sarsan Covid-19 salgınının İstanbul’a etkilerini ele aldığı raporda, toplumun tüm bileşenlerinin ortaklaşacağı, emeği ile geçinen yurttaşları merkeze alan çok yönlü bir “pandemi sürecinden çıkış programına” ihtiyaç olduğu belirtildi. 

SHD İstanbul Temsilcisi Avukat Özgür Karaduman, K2 Haber’den Murat Büyükyılmaz’a Covid-19 İstanbul Raporu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Avukat Can Atalay ‘Soma Katliamı’ Davasını Anlattı

Sosyal Haklar Derneği: “Çıkış programı için yan yana gelinmeli”

Karaduman, “salgınla mücadele etmeye kararlı bütün bileşenleri, kişileri, kurum ve kuruluşları ile bir çıkış programı oluşturmak için yan yana gelinmeli” vurgusunda bulunarak şöyle devam etti:

“SHD İstanbul Temsilciliği olarak, daha önce 3’er aylık periyotlar ile yayınladığımız ‘İstanbul Sosyal Hak İhlalleri ve Sosyal Cinayetler Raporu’nun bir devamı olarak ele aldığımız Covid-19 İstanbul raporu ile, salgının yarattığı sosyal tahribatı ve eşitsizlikleri gündeme taşımayı amaçlıyoruz. Sorunların kaynağının açık şekilde tespit edilmesi ve çözüm olanaklarının çoğaltılmasına katkıda bulunabilmeyi önemsiyoruz.”

İçişleri Bakanlığı’ndan Ekrem İmamoğlu Hakkında 27 Ayrı Soruşturma

“İktidarın geleceğini düşünmesinin sonuçları ağır oldu”

“Salgının başlamasından bu yana İstanbul adeta ülkenin de bir aynası oldu. Bu açıdan “normal hayata dönüş” açıklamalarının yapıldığı bugünlerde, salgın sürecince özellikle iktidar tarafından yapılan bir dizi yanlışa tekrar düşmemek için pandemi sürecinden ortak bir akılla ile çıkış programı oluşturulması gerekli görünüyor. İktidarın mevcut sorunların üstesinden herkesi adeta ötekileştirerek geleceğini düşünmesinin sonuçları ağır oldu.

Şimdi özellikle emeği ile geçinen yurttaşları merkeze alan bir sosyal yönü güçlendirilmiş, ülkenin bütün potansiyelleri ile eşgüdüm içinde bir çıkış programı hazırlığına ihtiyaç var. Böylesi bir ortak akılla çıkış programı oluşturulmadığı sürece, salgının artçılarının daha büyük sosyal zararlara ve sağlık sorunlarına yol açacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu açıdan ülkenin ve tabii ki başta İstanbul’un salgınla mücadele etmeye kararlı bütün bileşenleri, kişileri, kurum ve kuruluşları ile bir çıkış programı oluşturmak için yan yana gelinmeli.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap Açıkladı: Yasaklar Nasıl Kalkacak?

“Yönetim hataları kaynaklanan sorunlar”

SHD İstanbul Temsilciliği, Covid-19 salgını sonrası İstanbul’da yaşanan hak ihlallerinin bir fotoğrafını çekerek, salgın döneminde yaşanan temel sorunları ve nedenlerini bir raporla açıkladı. “Covid-19İstanbul Raporu”nda, salgın sırasında ölüm vaka ve sayılarının artışına neden olan yönetim hataları, kamu hizmetinin yetersizliği ve eşitsizliklerinden kaynaklanan sorunlar şöyle sıralandı:

• Hükümet, Covid-19 salgını etrafımızı sarmışken ilk resmi vaka açıklanana kadar yurtdışından gelenlerle ilgili karantina tedbirleri almakta gecikti. Umreden gelenlerin ülkenin her yerine salgını taşımalarına neden oldu. 

• Ekonomik kaygılar gerekçesiyle ‘zorunlu olmayan üretimin’ durması için tedbir alınmadı. Böylece işyerlerinde ve fabrikalarda salgın hızla yayıldı. Ekonomik ön almaların yetersizliği ise işsizliğin artmasına sebep olurken küçük esnaf sorunları ile baş başa bırakıldı. 

• Pandemiyi büyüten yönetemezlik unsurlarından biri de sokağa çıkma yasağı ve yardım dağıtma uygulamalarının plansızlığıydı. 

ÖZEL HABER – Özel Okullarda Ücret İadesi Tartışmaları, Öğretmenlerin Durumu ve Beklentiler

Pandemi Sürecinden Çıkış Programına İhtiyaç Bulunmaktadır

• Sağlık emekçilerinin özverili çalışmalarına karşın koruyucu ekipman sorunları çözülemedi. Özel sağlık sisteminin salgın karşısında büyük oranda kar odaklı konumlanması nedeniyle işlevsiz kalabileceği ortaya çıktı.

•Covid-19 vakaları ve vefatları hakkında şeffaf bir bilgilendirme yapılmayarak, salgına karşı mücadelenin planlanmasında aksaklıklara sebep olundu.

• Salgının ortasında yurttaş sıkıntı içerisindeyken Merkez-Yerel iktidar kavgasına girildi. Bütünlüklü bir mücadele programı oluşturulmayarak yurttaş mağdur edildi.

• Uzaktan eğitim altyapısının eksik ve yetersiz olduğu, diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı yetkisindeki yayınlarda ideolojik önyargıların çocuklara empoze edilmeye çalışıldığı görüldü. 

Rapor’un sonuç bölümünde ise; merkezi bir planlama, işbirliği ve ortak akıl olmaksızın normalleşme sürecine geçilmesinin pandemi sorunlarını derinleştireceği belirtildi.

Salgının nüfus yoğunluğu itibariyle İstanbul açısından çok daha öldürücü sonuçları olacağı gibi sosyal ve ekonomik alanda ise büyük bir buhrana yol açacağı belirtilerek “Bu süreçte yurttaşın yaşamını normalleştirecek, sosyal ve ekonomik yaraları saracak, toplumun tüm bileşenlerinin bütünlüklü olarak hazırlayacakları çok yönlü bir ‘pandemi sürecinden çıkış programına’ ihtiyaç bulunmaktadır” denildi.

Ekonomide Korona Etkisi: Kadınlara Yönelik Eşitsizlik ve Ayrımcılık Artabilir

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir