Connect with us

Politika

İmamoğlu Duyurdu: 55 Tarihi Çeşmeden İçilebilir Su Akacak

ekrem imamoğlu 3.ahmet çeşmesi sultanahmet

İBB Başkanı İmamoğlu, yaklaşık 30 yıldır suyu akmayan Sultanahmet’teki tarihi 3. Ahmet Çeşmesi’ni de vatandaşların kullanımına açtı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tüm kentin evinde geçirdiği sokağa çıkma yasağı günlerinde, kurum hizmetlerini yerinde incelemeye devam etti. İmamoğlu, yaklaşık 30 yıldır suyu akmayan Sultanahmet’teki tarihi 3. Ahmet Çeşmesi’ni de vatandaşların kullanımına açtı.

İçişleri Bakanlığı’ndan Ekrem İmamoğlu Hakkında 27 Ayrı Soruşturma

30 Yıldır Suyu Akmayan 3. Ahmet Çeşmesi Suya Kavuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sokağa çıkma yasağı nedeniyle boş olan tarihi yarımada sokaklarında ve caddelerinde incelemelerde bulundu. İmamoğlu’nun gün içindeki son durağı, yaklaşık 30 yıldır suyu akmayan Sultanahmet Meydanı’ndaki tarihi 3. Ahmet Çeşmesi oldu.

İmamoğlu, İSKİ’nin yıllar sonra su bağladığı tarihi çeşmeyle ilgili Genel Müdür Raif Mermutlu’dan bilgi aldı. Mermutlu, 23’ü restorasyonda olan kentin farklı noktalarındaki toplam 55 tarihi çeşmeyi daha suya kavuşturacaklarının müjdesini verdi. Suya kavuşan çeşmede yüzünü yıkayan İmamoğlu, yetkililerden bilgi alırken, tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Cankurtaran Mahallesi Muhtarı Nevin Taş’la da sohbet etti.

Özel Haber: İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı K2 Haber’e Konuştu

ekrem imamoğlu 3. ahmet çeşmesi sultanahmet

Tarih Araştırmacısı Mehmet Dilbaz: Çeşmelerin Suyu Kesildiğinde, Yok Olma Süreci Başlıyor

İmamoğlu: Akmayan Çeşme Kalması

Çocukluğunun bölgede geçtiğini belirten Taş, tarihi çeşmenin suyunun yaklaşık 30 senedir akmadığı bilgisini paylaştı. İmamoğlu, Taş’a, “Sizin de önderliğinizde burada şerbet dağıtalım. Daha önce de uygulaması olmuş. Ecdadımızın bize bıraktığı, akmayan çeşme kalmasın. Herkes oradan faydalansın. Turistler içsin. İçilebilir su olduğunu da duyuracağız. Yarın öbür gün inşallah bu günler normalleşir, otellere de tanıtım broşürleri koyarız”ifadelerini kullandı.

Yüzyılın Rotası: İBB 19 Mayıs’ı Bu Yıl Dijital Ortamda Kutluyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir