Connect with us

Gündem

HES Kodu Nedir? Seyahatlerde HES Kodu Dönemi Başlıyor

hes kodu nedir nasıl alınır seyahat

HES kodu nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek isteyenler için HES kodu uygulamasının başladığını duyurdu.

HES Kodu Nedir ve Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, seyahatlerin artık HES (Hayat Eve Sığar Uygulaması) kodu ile yapılabileceğini belirterek, “Hayat Eve Sığar’ mobil uygulamasına gelecek bir özellikle yolcuların iç hat uçuşlarına kabulü HES kodu kontrolü ile sağlanacak.

“İç hatlarda uçuşa 24 saat kala uçuştaki tüm yolcuların risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacak” ifadelerini kullanan Bakan Koca, “Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek. Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.” ifadelerini kullandı.

DSÖ: Covid-19 Uzun Süre Bizimle Olacak

HES Kodu Nedir?

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasına gelecek bir özellik ile üretilecek bir kod. Bu koda istinaden öncelikli bir tarama yapılacak ve yolcunun kabul edilip edilmediğine karar verilecek. Bu kod kullanılarak uçak ve tren seyahati yapılabilecek.

Koronavirüs Anketi: Sağlık Çalışanlarına Duyulan Güven 10 Üzerinden 9.9

HES Kodu nedir nasıl alınır seyahat

HES Kodu Nasıl Alınır?

Bakan Koca’nın açıklamasına göre; kişiye özel üretilecek HES kodunun bilet üzerine eklenmesi 18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla zorunlu hale getirildi. HES kodu sorgulaması için HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi zorunlu alanlar olarak doğru ve eksiksiz olarak girilecek.

SHD, ‘Covid-19 İstanbul Raporunu’ Açıkladı: Çözüm Ortak Akıl

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilecek?

“Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması, Google Play Store ve AppStore üzerinden indirilebiliyor. Uygulamayı mobil marketlerden ücretsiz indirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.